Изпълнените с мистика и очарование Родопи, винаги са имали какво още да ни дадат. Независимо от ежегодните ни посещения на „Беглика фест“ и уединение с природата което откриваме там, едно е ясно – тази планина е пълна с изненади.
Язовир Голям Беглик се намира в Западните Родопи, на около 60 км от Пазарджик и на 30 км от Батак. Разположен е на около 1500 м н.в. сред иглолистни гори, бреговете му са идеално място за уединение с природата. В началото на септември, водата на язовира все още е топла, но наплива от туристи значително намалява, така че може да се насладите на автентичната дива природа на района.
ХОРАТА ЗАД ИДЕЯТА
Всички тези чудеса са дело на хората от сдружение “Байкария”, основано през 2004 г. Оттогава до днес организацията търпи своето развитие в различни посоки – създаване на устойчива мрежа от туристически маршрути сред по-малко посещавани райони на България, развиване на идеята за отговорен туризъм, създаване на общност от хора, които се грижат за опазването на културните и природните ресурси в планинския район на високите Западни Родопи.
Заедно с това “Байкария” е инициатор на създаването на мрежа от велотрасета и пешеходни маршрути в целите Родопи – около гр. Велинград, м. Юндола, м. Беглика, с. Момчиловци, гр. Ивайловград, с. Маджарово и с. Триград. През годините организацията е направила проучвания и маркиране на повече от 1000 км горски пътища и пътеки, издала е няколко карти и пътеводители, а нейните членове са представили красотите на българската природа в поредица от фотографски изложби.
През 2009 година сдружението открива своя дом в сърцето на Родопите – на брега на язовир “Голям Беглик”, където в един дългогодишен проект е вдъхнат нов живот на бившето лесничейство “Чатъма”. Мястото днес е известно като Горски център “Чатъма” и се намира в едноименната защитена местност.
Благодарение на партньорството с Държавно горско стопанство “Родопи”, район „Беглика“ през изминалите десет години успяват да помогнат на много хора да усетят тишината и спокойствието на високите Западни Родопи сред дъхави борови гори и тучни поляни. На това пространство прилагат иновативни практики, чрез които да покажат, че всички ние можем да живеем сред природа, оказвайки минимално негативно влияние.
ВИЖТЕ: Вело обиколка по границите на България
ЕДНО ЕКОЛОГИЧНО ЧИСТО МЯСТО
Горският център задоволява нуждите си от електричество чрез изградена соларна система за ток, която позволява нормалното протичане на всички дейности, с които е ангажирано мястото.
Отпадните води от битови нужди се пречистват в био-лагуна – най-близкият до естествения природен начин за пречистване на отпадни води. В био-лагуната са засадени блатни растения, чиято хранителна база включва фосфатите и азота от препаратите, които използва човека за битови нужди и по този начин предотвратяват в голяма степен тяхното вредно въздействие върху водните екосистеми.
Този метод на пречистване е подходящ за самостоятелни къщи, туристически комплекси, малки села и градове като функциите му се запазват и през студените месеци, заради дълбоката коренова система на блатните растения.
Тоалетните на горски център „Чатъма“ са компостни, като в тях се изхвърля само хартия и дървени стърготини, които подпомагат процеса на гниене и превръщане на човешките отпадъци в тор. Банята се захранва с топла вода от соларен панел и бойлер на дърва, което осигурява топла вода по всяко време. Всички отпадъци, които се генерират от функционирането на центъра, се събират и изхвърлят разделно, а биологичният отпадък се компостира.
ЛАГЕР „БЕГЛИКА“ – СРЕЩИ НА ДЕЦАТА И ПРИРОДАТА
Дейностите на центъра са насочени към отговорния туризъм и създаването на общност от хора, обичащи природата и стремящи се към нейното опазване. Мястото е домакин на няколко собствени туристически програми и проекти и същевременно предоставя базата си на партньорски организации със сходни виждания и интереси.
ВИЖТЕ: С Байкария в Източните Родопи
Една такава инициатива на сдружение „Байкария“, която е насочена към децата и бъдещето, се заражда именно тук…
„Лагер Беглика“ поставя началото си през 2010 година с първия детски приключенски лагер под името „С дъх на смола“. От един детски лагер в Западни Родопи, вече имат десетгодишен опит и ежегодно провеждат множество приключенски програми в Източни Родопи, Западни Родопи, Рила, Пирин, Стара планина, през диви гори, планини, реки, езера, пещери и непознати места.
Водени от убеждението, че бъдещето зависи от днешните деца и младежи, в сдружението се поражда желанието да предадат любовта към природата и знанието за всичко, което ни заобикаля. Основната цел, която си поставят, е обучението и израстването на децата с тази любов и със съзнанието, че средата, в която живеем, зависи изцяло от нашето отношение и грижа.
Детските програми се провеждат целогодишно, но предимно през летните месеци, когато времето е най-подходящо за предприемане на първи стъпки в планината. Малчуганите придобиват редица умения за бивакуване, ориентиране, катерене, колоездене и плаване с кану/каяк в спокойни води.
Екипът на „Лагер Беглика“ е съставен от хора с дългогодишен опит в работата с деца и дейностите на открито – колоездене, скално катерене, пещернячество, ветроходство, ски и сноуборд, учене чрез преживяване; хора с множество социални инициативи, сертифицирани планински водачи, педагози, но най-вече хора, които вярват, че природата ни учи да сме истински човеци.
БАЗА С ВЪЗМОЖНОСТИ
Инфраструктурата на базата е съставена от седем масивни постройки като някои от тях са възстановени през годините от почти разрушено състояние. Три от къщичките изпълняват служебни функции, а останалите четири се отдават под наем за гости.
Центърът разполага с туристическа кухня и спалня, беседка с камина за общо ползване, кухня от която може по предварителна заявка да си вземете храна, пет външни компостни тоалетни и външна баня. На разположение има канута, каяци и планински велосипеди, които се отдават под наем, както и и въжена градина за тези, които не ги е страх от високото.
Визията и фокуса за развитие на Горски център „Чатъма“ е насочена към провеждането на повече организирани туристически програми, както в летните, така и в останалите месеци от годината. Именно за това един от настоящите им проекти е изграждане на зала, която да побира около 25 души, колкото е и капацитета на базата. Залата ще бъде пригодена за провеждане на всякакъв вид срещи, семинари, лекции, прожекции и др.