В днешно време, да се обиколи света с автомобил, не е невъзможна или непосилна цел, стига човек да е достратъчно амбициран и да разполага с необходимите средства и свободно време за това. И все пак, въпреки цялата глобализация и технологичен прогрес, подобно начинание си е доста трудоемко дори и в наши дни, камо ли за хората от миналото.
Въпреки това още в наалото на ХХ век едно непълнолетно момиче се справя със задачата. При това на “допотопен” автомобил с двигател с едва 20 конски сили, развиващ максималната скорост от 70 км/ч. При това, само върху пътища с твърда настилка, каквито тогава далеч не са били толкова разпространени.
През 1922 г. 16-годишната канадка Алоха Уондъруел тръгва на приключенска експедиция по света с Ford Model-T и става първата жена, обиколила света. За десет години тя изминава 611 000 километра и посещава 80 страни.
Алоха Уондъруел, чието истинско име е Идрис Галисия Уелш, е родена през 1906 г. в Канада. Тя се запалва по пътуванията още като дете, четейки приключенски книги за момчета. През Първата световна война, вторият баща на момичето се присъединява към Британската армия, а тя, майка ѝ и сестра ѝ го последват от Канада до Европа. Пътуват до Великобритания, Белгия и накрая остават във Франция. Където, за да успокои хулиганския характер на малката Идрис, майка ѝ я настанява в католически пансион.
През 1922 г. момичето забелязва във вестник Paris Herald обява: “Умна, красива и в бриджове – световно турне за успешни млади жени. Присъединете се към експедицията”. Съобщението е публикувано от Уолтър Уондъруел (истинското му име е Валериан Йоханес Печински), полски емигрант, авантюрист и изобретател, който нарича себе си капитан. Уондъруел, с подкрепата на автомобилната компания Форд, организира световна експедиция, промотирайки амбициозната идея за създаване на световна полиция – пацифистка структура, която да арестува диктатори и да предотвратява започването на нови войни.
Уондъруел вече разполага с екип от журналист, фоторепортер, механик и секретар (в лицето на жена си), но кино операторът на експедицията неочаквано попада в болница и се налага да му търсят заместник през вестниците. Поради маркетингови съображения е взето решение да поканят жена.
Прочитайки тази обява, Идрис тутакси се качва на нощния влак от пансиона в Ница и се озовава в Париж. Тя разказва на капитана, че от детството мечтае за далечни страни и номадски живот, като дори лъже, че може да работи с камера.
Въпреки че се възхищава на авантюризма на девойката, Уондъруел я отпраща, тъй като тя е все още твърде млада. Никой друг обаче не се отзовава на поканата, а и Идрис е особено настоятелна – тя догонва колата на пътешествениците с такси, устройва им скандал и в крайна сметка те се виждат принудени да я вземат, въпреки че жената на капитана изпада в ярост.
Още в самото начало на експедицията Идрис получава прозвището Алоха Уондъруел (хавайската дума “алоха” означава “дъх на живот” и се използва като поздрав).
ВИЖТЕ ОЩЕ: Лекси Алфорд: най-младата жена, превъртяла картата на света
Пътешествието е частично спонсорирано от компанията Форд, но същевременно се дофинансира чрез заснемане и прожекции на филми и провеждане на туристически лекции из целия свят.
При първото си пътуване екипът посещава 43 държави на четири континента: те виждат следвоенна Франция и Германия, Турция, Египет, Афганистан, Палестина, Индия, Източна Африка, Индокитай и Сибир, където комисар от Червената армия им дава почетни звания.
Трябва да се отбележи, че в хода на експедицията девойката действително бързо се научава да борави с кинокамера, като освен това е и шофьор и преводач на експедицията. Тя заснема филми по време на пътешествието, сама проявява лентите, подготвя кинопрожекции след лекциите на Уолтър, продава билети за тях и води счетоводните сметки.
Членовете на експедицията прекарват няколко месеца в Индия, срещайки се с множество местни жители и възхищавайки се на уникалните природни и културни забележителности на страната.
ВИЖТЕ ОЩЕ: Изследователят на Сахара, който пръв се завръща жив от Тимбукту
При пътуването до египетските пирамиди в началото на 20-те, може би съвсем естествено, капитанът изневерява на жена си с Алоха и мисис Уондъруел напуска експедицията.
По-късно, през 1925 г., по време на обиколката през Съединените щати, вече 18-годишната Алоха и 29-годишният Уолтър се женят.
Околосветското пътешествие прославя младоженците. В тяхна чест се организират балове и празненства, с тях се фотографират дори холивудски звезди като Дъглас Феърбенкс и Мери Пикфорд.
Впоследствие им се раждат две деца – Валерия и Нийл, но с това любовта им към приключенията не изчезва. Те представят своя документален филм за първото си световно турне, след което започват нова експедиция из Южна Америка.
В джунглата на Амазония, хидропланът на Уондъруел се поврежда и се налага Уолтър да се върне обратно в цивилизацията за да донесе необходимите резервни части, оставяйки жена си сама с индианците бороро и още един член на групата. Там тя се сприятелява с туземците и заснема първия филм за тези племена, озаглавен “Полет до бороро от каменната ера”.
ВИЖТЕ ОЩЕ: Повелители на природата: коренни народи по света
През декември 1932 г. двамата купуват яхта с намерението да заснемат пътуване до южните морета, но точно преди то да започне Уолтър е убит на борда ѝ от неизвестен извършител. Подозренията падат върху Уйлям Джеймс Гай – член на последната им експедицият в Южна Америка, където той прави опит за бунт в групата. Той обаче разполага с алиби и в крайна сметка е оправдан от съда.
ВСлучилото се не сломява Алоха и тя продължава да пътешества. Жени повторно за операторът Уолтър Бейкър и заедно с него още дълго пътува по света, снима филми и записва своите впечатления.
Днес нейните творби са изложени по музеите в цял свят.
Тя умира в Калифорния през 1996 г. на 90-годишна възраст. На тази смела жена, получила прозвището “жената Индиана Джоунс” е посветен сайтът Alohawanderwell.com.