9 май е денят, в който е осъществено първото изкачване на осмия по височина връх в света – Манаслу. През 1956 г. Toшио Иманиши и шерпът Гялцен Норбу, които са част от японска експедиция, достигат успешно до извисяващия се на 8163 м връх.
Опитите предшественици
Историята на опитите за изкачването на осмехилядника започва не много преди първото успешно извисяване на най-високата му точка. През 1950 г. Харълд Тилман повежда група от петима алпинисти към масива Анапурна. Те поемат натам с цел проучване на региона, като по време на него забелязват Манаслу. Няколко месеца по-късно Тилман отново е в региона, отново вижда осемхилядника и стига до заключението, че има директен маршрут, по който може да се достигне до него.
През 1953 г. започват същинските опити за изкачване на Манаслу. Именно тогава японска експедиция достига до 7750 м, но след това се връща обратно.
Година по-късно отново японска експедиция се завръща, за да направи опит да достигне осмехилядника, но още с пристигането си в региона, алпинистите се сблъскват с негостоприемно отношение от страна на местните. Те считат, че предходните експедиции са ядосали боговете, което е довело до лавини, които са разрушили местен манастир и са причинили смъртта на десетки души. Обстоятелствата принуждават алпинистите да не пордължат към целта си.
След това местните жители получават дарения, с които да реставрират манастира, но въпреки това нагласата им към японските експедиции не се променя. Въпреки този факт именно представители на Япония са алпинистите, които стават първите хора, извисили се на осемхилядника Манаслу.