За Red Bull Storm Chase можем да кажем само, че не съществуват предварителни планове за провеждането му. Това състезание се случва само по време на ураган и никой не може да каже кога ще връхлети следващият щурм с достатъчна сила…
В този ред на мисли, спортната проява не се беше случвала вече 4 години. Просто метеорологичните условия не са достатъчно добри, за да подложат на изпитание най-коравите уиндсърфисти. А за целта са нужни три компонента, които трудно се нацелват на едно място в едно време – ураганен вятър, безпощаден студ и огромни вълни.
Но ето че боговете на екстремните изживявания се оказаха благосклонни и между 10 и 12 март тази година и дариха северозападните брегове на Ирландия с подходящите условия за Red Bull Storm Chase.
Уиндсърф легенди от цял свят по спешност се отправиха към мястото на събитието, а победител стана 28-годишният Джагър Стоун. Австралиецът вижда сняг за първи път в живота си едва няколко дена преди състезанието:
Да се състезавам в такава буря, при толкова ниски температури беше истинска лудост. Победата все още ми изглежда нереална и не мога да осъзная какво се случи. Искам само да си стопля ръцете.
Но, какво всъщност е сложното при Red Bull Storm Chase?
Вятърът – подходящ за надпреварата, е само силен щорм от степен 10 бала по скалата на Бофорт. Ако това не ви говори нищо става въпрос за скорост над 130 км/ч.
Що се отнася до вълните, те спокойно достигат до 14 м височина. В открито море няма какво да спре вятъра и когато достигат брега, те вече са с височината на 6-етажен блок. Буквално тонове вода се надигат над атлетите.
Един от най-издевателстващите над сърфистите фактори е температурата. При 4 ºС въобще не е забавно да си във водата, а силният вятър прави усещането още по-смразяващо. Участниците едва съумяват да се държат за дъската или гика, а едновременно с това е нужно до съвършенство да владеят своето тяло и да не позволят на течението да отнесе борда.
Комбинацията от толкова екстремни фактори на едно място е гаранция за зрелищни изпълнения и те не закъсняват. Сърфистите изпълняват трикове като push loop, forward loop и дори double-forward, политайки от гребените на 20-метрови вълни със скорост около 50 км/ч.
Безопасността на участниците в такава разтърсваща надпревара е изведена на преден план и през цялото време повече от 20 спасители с хеликоптери и джетове бдят над тях. Защото рискът да не се доберат живи до брега, ако вълните разчистят сърфа, е съвсем реален…