Стопаджия пропътува над 8000 км чрез размяна на безплатна бира срещу превоз и настаняване.
Емануел Маршал, преминал и през България, споделя общо 120 кена бира по време на двумесечното си приключение.
Пътешествието започва от Шотландия, а крайната точка е Индия. Маршал пътува на стоп през Франция, Австрия, Германия, Чехия, Гърция.
В България той получава и безплатен урок – как да произнася буквите Щ, Ъ, Ю.
Авантюрата доказва едно неписано правило – нищо не сближава непознати така, както приятелски разговор на по бира или две.
42-годишният Емануел е пътешественик ветеран. Обикаля света вече 15 години, като в последните четири описва преживяванията си в блога си Raw Safari.
Австралийският авантюрист влиза в контакт с производител на бира и приема предизвикателството да пресъздаде доставката на пенливата течност през XVIII и XIX век от Шотландия до Индия.
Но вместо да се бори смело в открито море, той трябва да се справи сам с голяма част от пътя.
На стоп го качват съдии, бивши затворници, майки с деца и курортисти.
„Много шофьори просто виждат един човек на пътя и имат две секунди да решат дали да го качат. Но, за щастие, повечето от тях бяха приятелски настроени“, разказва Маршал.
Разбира се, нито един от шофьорите не очаква възнаграждение, но всички до един получават подарък за добротата си – безплатна бира.
Необичайната валута е изключително добре приета и като начин за „заплащане“ на нощувките, уредени чрез каучсърфинг.
В Прага той споделя бира с двойка младоженци, които с удоволствие позират за снимки с него.
„Бяха малко объркани, но щастливи. Помислиха ме за откачалка, но аз обясних каква е мисията ми и подчертах, че съм австралиец. Това промени нещата. Чехите и австралийците имаме едно общо нещо – ние никога не казваме „не“ на кенче с бира!“
Пенливата авантюра засега е на първо място в личната класация на Емануел за нетрадиционно пътуване.
„Движа се на автостоп от дълго време, но това определено беше най-голямото предизвикателство за мен. Бях трогнат от добротата на хората, които срещнах по пътя. На моменти имаше езикова бариера, но това пътуване доказа, че бирата е наистина универсален език.“