„Без приключения не усещаш истинския живот” – казва Лакпа Шери Шерпа, който през 2011 година, заедно с приятеля си Сано Бабу Сънъуар, осъществи тандемен полет с парапланер от Еверест. След това двамата достигнаха до бреговете на Индийския океан, за да отбележат първото подобно приключение в историята.
Всичко започнало след като Лакпа Шерпа за първи път видял парапланеристи да прелитат над високите върхове на Кумбу. Той видял парапланеризма като много красив, бърз и прост начин за спускане на върхове. Зародила се мечтата – да полети именно от най-високата точка на Земята и след това да достигне до морското равнище.
Със Сано Бабу Сънъуар, Лакпа Шерпа се срещнал след като разбил крилото на парапланера си, кацайки върху дърво. Сано Бабу бил този, който се наел да го поправи и този, който приел мечтата на шерпа присърце.
На 21-и май 2011 г. мъжете опънали крилото си на Еверест. Не само излетели, но и поставили нов рекорд за най-дълъг свободен полет – 8865 метра. След като „излезнали” от планината, карали колела до реките, по които щели да пресекат непалската граница с каяк. Веднъж щом стигнали Индия, планът им продължил с гребане по цялата дължина на река Ганг, чак до Индийския океан.
Бабу нямал никакъв опит в катеренето, а Лакпа Шерпа никога не се бил качвал в каяк и дори не можел да плува. Безпрецедентното им постижение е ценно за историята ни не само, защото двамата са първите, направили подобно нещо, но и защото е комбинация от приключение, спорт, смелост и приятелство.
Бреговете на Индийския океан приятелите достигнали на 27-и юни, след изминаване на 800 километра от най-високата точка на Земята до морското равнище.
През 2012 г. двамата стават „Приключенци на годината“ на National Geographic.
Забележителен е подходът на Бабу и Лакпа към амбициозното им начинание – без финансиране, авангардно оборудване или напълно изготвен план – значително се различава от начина, по който се провеждат експедиции, спонсорирани от корпорации от изследователи в западния свят. Докато изкачват Еверест, заемат храна, провизии и малък подслон от други експедиции. След като кацат, мъжете научават, че армията ги преследва, заради ренегатското им приключение. Техният полет не бил точно законен… Ето защо по най-бързия начин започват придвижването си по вода.
В крайна сметка двамата успяват да се преборят с едни от най-опасните терени и мощни реки в света, без спонсори и без разрешителни. Тяхната експедиция е описана от Дейв Костело в новата книгата Flying Off Everest: A Journey from the Summit to the Sea.