Водата ни привлича не само през лятото. Как обаче да се приберем обратно на брега, ако сме се отклонили от маршрута и не виждаме брега, или пък времето се е влошило и ни е застигнала мъгла? Най-достъпният начин е GPS. С него можем лесно и точно да определим местоположението си и ако сме запознати с уреда и неговите възможности, той ще ни навигира, докато не достигнем желаната цел.
На пазара има широк избор от GPS–и за водни спортове в зависимост от възможностите и изискванията. За водни приключения със сигурност искате уредът да е водоустойчив и ако не сте планирали 4-седмично плаване в открития океан, преносимите GPS-и на Garmin, ще са ви от полза. В тези малки уреди може да качите карти на бреговата линия с морските навигационни точки и всичко необходимо, за да се навигирате около натоварени пристанища, както и до усамотени острови. За да получите максималното от вашия уред, освен да го захраните с ток, ще трябва и да му качите подробни карти на района, в който ще го използвате. Garmin разработват и подържат морски карти за почти всички морета и океани на планетата, а има и любителски карти с много подробности, които може да свалите безплатно – например проектът Open Street Map.
Ако ще плавате професионално или не щадите ресурси, трябва да разгледате вградените GPS-картографи, които ви предлагат професионални и много важни за безопасността ви функции.
Професионалното плаване е важно, но ние обръщаме повече внимание на забавлението. Затова ще се фокусираме върху преносимите GPS-и.
Ако карате сърф и искате да имате средство за навигация, но и уред, който да записва откъде точно сте минали и с каква скорост, за да можете после да анализирате всичко това, сериите на Garmin за ръка – Forerunner®, fēnix® и quatix са добър избор. Всичките са водоустойчиви, лесни за употреба и винаги до вас когато ви потрябват – на плажа или насред вълните.
Часовникът quatix е специално разработен за морска навигация, има барометър, компас и много полезни функции за ветроходство, гребане и риболов. Полезна и интересна е функцията му „човек зад борда“. С нея, дори в тежки метеорологични условия, ще може да маркирате мястото и да организирате спасяване бързо и точно. Освен тази безценна функция, часовникът има вградена базова карта с важни морски обекти, които може да използвате за навигация. В него обаче не може да качвате допълнително морски или каквито и да е други карти.
Ако не държите GPS-ът да е на ръката ви, тогава сериите GPS 72H™, eTrex®, GPSMAP® 78, Dakota™, Oregon® и Montana™ са подходящи за вас.
GPS 72H™ е най-базовият модел, който обаче дава най-важните функции от един GPS и ако случайно падне във водата, ще остане на повърхността – има положителна плаваемост. В този модел също не можете да качвате допълнителни карти, но имате на разположение вградена базова карта с интересни и важни обекти за морска и речна навигация. Може би най-универсалният воден модел е GPSMAP® 78. Той плува във вода, има голям дисплей с диагонал 6,6 см (2,6 инча), позволява качване на допълнителни карти във вътрешната 1,7GB памет или на допълнителна microSD карта.
Други интересни модели са сериите Dakota™, Oregon® и Montana™. Те са разработени за наземни приключения, но и трите серии са водоустойчиви и също са вариант за плаване, ако искате сензорен екран, фотоапарат, WiFi и други полезни екстри. Тези уреди обаче потъват при падане във вода и има вероятност да се повредят, ако ги използвате при гмуркане. За такива цели можете да се насочите към специализираните модели на Garmin.
Повече информация и спецификации ще намерите на Garmin.bg.