Две жени, един каяк, една река, 4 дни и над 400 километра зад гърба. Накратко това направиха дамите от X-Club, а подробностите разказаха сами за 360°.
Планувахме да изгребем разстоянието между Видин и Силистра за 4 дни, общо 416 км. Всичко беше в лодката ни, закараха ни до Видин, натоварихме храна, вода, палатка, шалтета, спални чували, котлонче, посуда и отпътувахме. Взеха ни от Силистра след 4 дни.
Тръгнахме на 5-ти септември (петък) в 5.40 часа от Видин (791км). Дъжд валя цялата нощ, за щастие спахме в един хангар, но и през целия ден ни валя дъжд редуван с порой.
Ден 1-ви
изминати: 107 км
средна скорост: 8,1 км/ч
време в движение: 13 часа и 22 минути
Брой спирания на сушата за деня: 2 с обща продължителност 35 минути
Разпънахме бивака на малък остров, преди град Оряхово на 684 км, като ни валя през цялото време на разпъване на палатката.
На 6-ти септември (събота) тръгнахме в 5.50 часа като ни валя до около 14.00 часа, имаше и насрещен вятър от 10.00 часа.
Ден 2-ри
изминати: 116 км
най-висока скорост: 11,6 км/ч
средна скорост: 8,5 км/ч
време в движение: 13 часа и 55 минути
брой спирания на сушата за деня: 1 спирка с продължителност 15 минути
лагер на 565км
Планувахме да нощуваме на о-в Люта, като на него по лоция (картата на реката) трябваше да има плажна ивица, на която планувах да си разпънем бивака. Но тази година Дунава е с по-високо ниво, и се оказа, че повечето плажове са под вода.
Но това го разбрахме като стигнахме. Беше около 19.30 часа , почваше вече да се смрачава, а о-в Люта ни посрещна с отвесни кални брегове, където бе невъзможно да се качи лодка и да се разпъне палатка. Тогава на румънския бряг видяхме прекрасен плаж. Въпреки, че е незаконно решихме да прекосим реката и да нощуваме там. Като стигнахме до плажа, видяхме, че това е част от остров, който предположихме, че е румънски. Освен това плажът бе разделен от канал с по-голямата част от острова. Разпънахме палатката, сготвихме си спагети извън нея, защото за пръв път не бяхме изядени от комарите. Лодката я издърпахме на няколко метра от палатката.
Сутринта като станахме в 4.15 сутринта лодката я нямаше, дрехите които бяхме простряли да съхнат и греблата плуваха в близост до острова, и успяхме да ги извадим, но лодката я нямаше.
Дунава се бе качила през нощта и отнесла лодката. За щастие я намерихме в канала на около 20 метра от лагера ни, на другия бряг. За момента я оставихме, за да стегнем другия багаж и след това някоя от нас трябваше да плува, за да я извадим. Стегнахме лагера, отидохме за лодката и нея я нямаше на предишното място. Отново стрес, тъй като бяхме в Румъния без лодка.
За щастие лодката се бе спряла на още 20-30 метра надолу, точно преди да влезне в големия ръкав на Дунава. Малко след началото на гребането за деня, една рибарска лодка мина на половин метър от нас, с цел да ни разгледа какви сме в тази тъмнина и за малко да се удари в нас.
На 7ми септември (неделя) станахме в 4.15 и бяхме на вода в 5.30 часа. Времето през целия ден бе слънчево и безветрено, един прекрасен ден!
Разпънахме лагера в горичка на о-в Бръшлян, където комарите бяха безпощадни.
Ден 3-ти
изминати: 116 км
средна скорост: 8,7 км/ч
Максимална скорост: 11,2 км/ч
време в движение: 13 часа
почивки за деня: 2 броя с продължителност 25 минути
лагер на 449 км на о-в Бръшлян
На 8-ми септември (понеделник) станахме в 4.15 и бяхме във водата в 5.10 часа. В 13.45 часа акостирахме в Силистра. Слънчев и безветрен ден!
Ден 4-ти
изминати: 75 км
време в движение: 8 часа и 30 минути
максимална достигната скорост: 14,9 км/ч
средна скорост: 8,6 км/ч
брой спирания на сушата: 1 с продължителност 20 минути
Използваната вода от нас бе 12 литра за 4-те дни, което включва питейна вода, вода за кафета, за варене на спагети и миене на зъби.
Храна, която носихме:
Консерви, ябълки, банани, спагети, няколко сандвича, ядки-кашу, краставици, кашкавал и салами.
За още едно пътуване по женски, но по море, от Дурнакулак до Резово можете да научите от тук.
Здравейте Дами,радвам се,че се запознах с две истински рекордьорки.
И следващия път да ми уважите гостоприемството…..щях да Ви нагостя с риба.
Мони Горанов
Козлодуй