Фестивалът на цветовете е вдъхновен от индийската традиция Холи, и набира популярност по целия свят. Повече за цветното празненство за 360° разказва Mr Danolite за – основен организатор и един от артистите, които ще можем да видим на фестивала.
Кажете малко повече за идеята на фестивала? Неговите корени са в Индия, а скоро ще бъде и в България.
Да, Фестивалът на цветовете или „Холи” е древна индийска традиция и събитие, чрез което индийците празнуват настъпването на пролетта. Всяка година към края на март хората в Индия се обединяват в името на пролетта, любовта, свободата и победата на доброто над злото, излизат по улиците, за да танцуват и празнуват заедно, като разпръсват навсякъде по себе и около по себе си цветен прах, наречен „гулал”. Това е фестивал на щастието, чиято заразителна енергия бързо преминава границите на Индия и се разпространява по целия свят. Последните години популярността на Фестивал на цветовете достига не само Европа, но и Северна и Южна Америка, Африка и Австралия, а тази година в страни като Германия и Франция се организират цели турнета на цветния фестива. На 21 юни Фестивал на цветовете ще пристигне за първи път и в България, специално за най-дългия ден на годината и ще събере жителите и гостите на столицата на стадион „Академик” в София. Фестивала на цветовете е събитие, което се стреми да обедини хората и премахне различията между тях, затова е подборът от артисти, бих казал, е доста разнообразен и не е подчинен на определен музикален стил. Бихме искали на събитието да има за всеки по нещо, затова и гостите, които сме поканили, не попадат в една категория… доста са цветни. Част от изпълнителите на събитието ще са английската дъбстеп легенда Rusko, един от любимците на българската аудитория DJ SASH!, The Offenders, Don Cabron, Casper – гости от тазгодишното издание на един от най-големите фестивали за електронна музика в света – Tomorrowland, българският театър на огъня и сенките, покорил Glastonbury Fest – Fireter, три от най-популярните и актуални имена на българската поп сцена – Дивна, Михаела Филева и Веси Бонева, както и редица други български и чужди гости.
Цветно ли ви е толкова в живота?
В живота ни не винаги е толкова цветно, но пък се стремим към все по-цветен свят със събитията, които организираме.
Защо избрахте точно 21-ви юни?
Както всички знаем, в България март е доста непредвидим месец, през който вероятността на първия пролетен ден да бъдеш затрупан от сняг, вместо залят от слънчеви лъчи, е доста голяма. Затова се спряхме на първия ден на лятото – най-дългият ден в годината, който да посрещнем заедно, заредени с много енергия, цвят и музика.
С какво можете да предизвикате нашите читатели?
С възможността да станат част от най-цветното събитие в света, което да изпъстри не само телата и дрехите, но и настроението им.
Кое според вас ще е най-интересно за читателите ни на фестивала?
Цветовете, разбира се! Усещането на пълно безгрижие затова как точно изглеждаш, защото всички ще сме там, омацани до уши в цветове – всички ще сме сами по себе си различни, но и еднакви.
Що се отнася до програмата, вероятно възможността да видят за първи път на живо Rusko в България, който е един от водещите съвременни продуценти и артисти на световната дъбстеп сцена, наред със Skrillex, Caspa, Zedd, Scream и др.
Интересни ще са и съпътстващите активности на фестивала. В специално обособена инди и арт зона посетителите ще могат да вземат участие в различни активности и състезания. Атрактивният уличен артист Йовица Миленов се включва в програмата на фестивала със своя спрей пейнтинг, както и едни от най-добрите хореографи на индийски танци у нас, Капка Кумар, Тереза Георгиева и Мина Паталенска. Още от магията на Индия, а именно древното изкуство за декориране на тялото с къна – Мехенди, ще бъде пренесена на територията на фестивала от Стела Христова и Капка Кумар. За всички желаещи да отнесат със себе си нещо за спомен, ще могат да го направят на щандовете за дрехи и аксесоари – Incredible India и BazArt.
Разкажете ни за тези цветни бои? Не сме виждали такива досега.
Тъй наречените цветни прахове „гулал” предствляват изключително фина цветна субстанция, която в миналото е получавана от ествествени природни багрила – цветове от билки и растения. След популяризацията на фестивала и световните мащаби, които достига обаче, търсенето на „холи” цветовете непрекъснато нараства и понастоящем те се получават най-често чрез смесване на талк с различни пигменти. Цветовете са напълно безвредни и не дразнят кожата, имат доста приятен и лек аромат.
Как ще ги използвате по време на фестивала?
По време на фестивала ще се замеряме, ще ги разпръскваме навсякъде около себе си, буквално ще създадем взрив от цветове, с помощта на всички присъстващи, разбира се. Както споменах, цветовете са безвредни, но препоръчваме да избягвате директен контакт с очи (особено, ако носите лещи), както и директно вдишване на праховете.
По колко боя ще получи всеки на фестивала? Ако не му е достатъчна, ще има ли възможност за още?
Броят на цветните торбички, който всеки ще получи, зависи от закупената категория билет.
Промо пакетите на цена 105 лв. включват 3 билета с общо 3 броя торбички с цветен прах (така цената на един билет е 35 лв.).
Редовните категории билети са 43 лв. (включващ една торбичка с цветен прах), 53 лв. (включващ пет торбички с цветен прах) и 63 лв. (включващ 9 торбички с цветен прах).
Торбичките с цветен прах към всяка категория билети ще се получават на самия фестивал, в деня на събитието, като на място посетителите ще могат да закупуват и допълнително количество цветове: 1 торбичка с цветен прах ще струва 4 лв., 4 торбички – 10 лв., а 9 торбички – 20 лв.
Смятате ли да превърнете Фестивала на цветовете в традиция и в България?
Силно се нядяваме! До края на годината очаквайте изненади от нас, които ще отговорят на този въпрос!