Морският дъждосвирец е критично застрашен вид в България.
Морският дъждосвирец снася яйцата си без гнездо, близо до хората и директно върху пясъка.
В последните години гнездовата популация е намаляла 3–4 пъти и вече се оценява на 60-80 двойки, които се срещат в 5 находища – езерата Атанасовско, Поморийско и Шабла, и плажовете пред Дурнакулак и к. „Крапец“, къмпинг „Златна рибка“ и къмпинг „Градина“.
Първите малки се излюпват в средата на май, а нелетящи млади се срещат до края на август.
Видът е защитен, включен в ЧКБ (1985 г.) като рядък. Повечето от местата, където гнезди, са обявени за защитени територии.
При излюпването, родителите помагат на малките, като отстраняват черупките далеч от тях.
Морският дъждосвирец обитава плажове, пясъчни коси, острови и дюни, както и крайбрежни бракични или солени лагуни и места за солодобив.
Отрицателно действащите фактори върху вида са загуба и деградация на хабитати, наводняване на басейните за солодобив в Атанасовското и Поморийското езеро, хищници.
Малките се развиват изключително бързо, като прохождат почти веднага след излюпването.
Докато не се излюпи и последното яйце, майката кръжи около малките, а бащата се грижи за вече излюпените птичета.
На Крапец тези пилета ги има доста, но малки или яйца не съм виждал никога. Най – вероятно си ги крият от хората все пак.
На последната снимка, възрастният индивид е речен дъждосвирец. Те са по – често срещани от морския. Докато морският дъждосвирец е със статут на критично застрашен. Той ясно се различава със светлата си глава от птицата на снимката (речен).
Благодарим за коментара :)