
Известен най-вече с минералните си води и техните лечебни свойства, град Сапарева баня е сгушен под северните склонове на Рила планина, на 750 м надморска височина. В близост минава международният път Е-79, който улеснява транспортните връзки в региона. Част от територията на общината попада в пределите на Национален парк „Рила”, където се намират популярни туристически дестинации като Седемте рилски езера, курортът Паничище и др. Днес предлагаме на вниманието ви 5 интересни места, до които да се разходите, когато решите да отседнете в Сапарева баня.
1. Водопад Рилска скакавица

Красивият водопад е на 15 км от Сапарева баня. Предвид особеностите на релефа в планината, до него няма как да се стигне директно с автомобил. Първо трябва да отидето до Паничеще и след това по пътя за лифта за езерата ще видите отбивка вдясно за Зелени преслап. Оттам следвайте GPS координатите.
Може да паркирате на Зелени преслап – широка поляна е и има място за паркиране. След това продължете пеша по добре обозначен път като следвате червената маркировка.
Вижте още: 10 пълноводни водопада в България, които да посетим
2. Сапаревобански манастир „Св. Стефан“

Само на 3 километра oт Сапарева баня, в квартал Гюргево, се намира храмът „Св. Стефан“, единствен с това име в страната и построен по времето на Втората българска държава. Той успява да оцелее след множество палежи през турското робство. Разположен в Рила планина, по бреговете на река Джерман, действащият комплекс, състоящ се от църква, жилищни сгради и аязмен параклис „Св. Стилиян Пафлагонийски“, ще ви позволи да се потопите във времената на братята Асен и Петър. Той е бил и християнски дом на хайдутите и център на книжовна дейност през XIX век. Координати вижте тук.
Вижте още: Екопътека до Скалните манастири край Шумен
3. Скален феномен Обесен камък

Скалният феномен Обесен камък се намира на около 1.30 ч. пеша от хижа „Пионерска“ в Рила. Маршрутът минава по черен горски път и е много приятен през всички сезони. Непосредствено преди скалата има голяма поляна, с наклон на юг. От нея се разкрива невероятна гледка към Паничище и високите върхове на Мальовишкия дял на Рила планина. Обесеният камък се нарича така, заради своята особена конусовидна форма и затова, че се крепи в сякаш невъзможно равновесие на острия си край – все едно виси във въздуха. Координати: 42.26609164, 23.33509871. До там може да се стигне и с високопроходим автомобил.
Вижте още: Природните феномени на България
4. Цари Мали град

Цари Мали град е вековна Римска крепост, която някога била известно селище. Днес е една от най-посещаваните дестинации за еднодневни екскурзии в района. Намира са на 18 км от Сапарева баня и е със следните координати. До нея може да стигнете като хванете пътя за село Белчин. На хълма „Св. Спас“ във Верила планина ще видите каменна крепостна стена от IV век, която е възстановена по европроект в реалните ѝ размери. Тя включва късноантична крепост, църковен ансамбъл, музей с антични находки, има зони за почивка и отдих, и детска площадка за игра, както и панорамна площадка с изглед към Рила. До крепостта може да се стигне и с асансьор или пеша за 15 минути. За да посетите комплекса, трябва да заплатите такса.
Вижте още: Идея за активен уикенд: екопътека „Бели Искър“
5. Бистришки водопад

Бистришки водопад се намира на 19 км разстояние от Сапарева баня, а координатите му ще откриете тук. Наричат го „перлата на Рила“. Водопадът е висок над 30 метра и е много живописен.
Бистришки водопад е в близост до дупнишкото село Бистрица, на 2 км в посока юг. До него се стига след два часа ходене в гората, но пътят предлага приятна разходка в планината на 1200 метра надморска височина и отвежда до живописна гледка към Дупница от панорамната площадка над селото.