
След дългогодишните спънки и размиване на отговорности между институции, блокиращи плановете за подобряване на достъпа до Витоша, Столична община излезе с работен план – „Визия за Витоша“, подчертавайки необходимостта от обществена подкрепа, за да стане възможна нейната реализация.
Витоша да бъде място, което хората да могат да посещават целогодишно, за да прекарват пълноценно време сред природата и да спортуват – такава е основната идея, залегнала във Визията, представена публично от кмета на София Васил Терзиев.
Възстановяването на лифтовете, обновяване на транспорта, обновяване на ски-зоните и хижите, изграждане на екопътеки край витошките реки, са част от основните пунктове в плана на общината.
Витоша не може да бъде огромен ски курорт – и не трябва да бъде. Но може да бъде уреден с перфектни условия за ски, с добър достъп, който да даде възможност на децата да се научат и да заобичат планината,
– отбелязва кметът Терзиев.
Акценти
Сред най-важните акценти на „Визията” са достъпността на планината и създаване на модерни условия за спорт и отдих.
„Витоша да бъде достъпна не само като инфраструктура – пътеки, велоалеи и лифтове, но и като финансови възможности за всички възрастови групи, с особен акцент деца и пенсионери.“ – посочва още кметът.
Вижте още: Витоша – Музей на лифтове
Лифтовете:
нещо, което особено силно вълнува жителите и гостите на столицата
Кметът ще преговаря с „ТехноАлпин“, дружеството което отговаря за Симеоновския лифт, за неговото възстановяване и построяването на интермодален хъб около началната станция, включващ голям буферен паркинг, автобусно депо и трамвайна връзка по бул. „Климент Охридски“. Сред плановете е и възможността да има спирка на метрото. Срокът, който общината е дала на „ТехноАлпин“ за представяне на проект, е до края на лятото.
Следващата стъпка ще бъде предприемане на действия за възстановяването на Драгалевския лифт.
Пет елемента на „Визия за Витоша“:
#1 целогодишен достъп до планината.
#2 стигайки до планината, да има модерни и адекватни условия за туризъм и разнообразни спортни дейности.
#3 каквото и да правим горе, да опазим витошката природа.
#4 Витоша да бъде социална планина, място за нашите деца, където те да растат здрави и щастливи.
#5 всички дейности в планината трябва да се управляват добре – да се работи системно, а не на парче.
Инициативи
Сред набелязаните конкретни инициативи са:
# Панорамна площадка на Копитото – емблематичното място с гледка към целия град да стане сигурно, поддържано и вдъхновяващо място;
#Зелен коридор към Витоша – първата крачка към нова връзка между града и планината.;
# Интермодален хъб – Вратата към Витоша;
# Пътеки на гражданите – да бъде събуден духът на планинарството;
# Програма “Витоша на децата” – осигуряване зелени класни стаи, образователни маршрути и летни лагери;
# Събуждане на хижите – да се създадат уютни, живи места за срещи с природата.
Акцентира се още на: защита на резерватите и каменните реки, включително Бистришкото и Торфеното бранище, управление на отпадъците.
Още тази година общината ще започне работата по един от конкретните проекти – зелен коридор по река Драгалевска.
В плановете на общината влизат инвестиции в градски транспорт – нови и по-кратки автобусни линии – 61, 63 и 66, електробуси, големи буферни паркинги в Бояна и Драгалевци. „Визия за София“ предвижда обновяване на хижите и ски-зоните, пешеходните пътеки,
Единни действия
Широко обществено обединение в името на планината и нейното бъдеще ще са необходими, за да бъдат реализирани идеите на общината за любимата планина на софиянци. Планът е разработен съвместно с урбанисти, експерти по устойчив туризъм и граждански организации.
Своята подкрепа за „Визия за Витоша” изразиха и редица известни професионални спортисти, сред които Весо Овчаров, Кирил Николов-Дизела, Иво Нинов-Германеца, Краси Георгиев.
Доброто управление на планината и работа на всички заинтересовани страни е от особена важност. По думите на Васил Терзиев:
„За да решим този проблем, трябва всички да се съгласим какво трябва да се свърши, затова е важно да има този проектен план, пътната карта.“
* * *
Всичко за „Визия за Витоша“ може да научите на сайта vitosha.me.
Петицията в подкрепа на плана на столичния кмет може да подпишете тук.
Вижте запис на представянето на Визия за Витоша от кмета Васил Терзиев: