
Пещерите имат особена привлекателна сила. Тези природни феномени до ден днешен крият „бели петна на планетата“. В много от тях или в отделни кътчета под земята все още не е стъпвал човешки крак. Пещерите са и последното убежище за онези романтици, които все още са в търсене на непокътнати, автентични и необезпокоявани от шум и суета места в природата.
Спелеологията е пристан за хората с изследователски дух. Тя е една от малкото дейности, при които все още са възможни открития.
Карстът е широко разпространен у нас – над 25% от територията на България е покрита с варовиков или карбонитен слой на земната повърхност. При преминаването на водата през такъв слой, се образуват пещери или пещерни образувания. У нас са описани над 6000 карстови пещери, като 15 от тях имат статут на „туристически“, а останалите се посещават и изследват само от обучени спелеолози.

Организираното пещерно движение
Организираното пещерно движение в България възниква в първата третина на миналия век. На 18 март 1929 г. научни работници, учители, туристи и любители на пещерите учредяват първото Българско пещерно дружество. Поставено е началото на активно сътрудничество на дружеството с БТС и се основават първите пещерни клонове.
Сред учредителите са проф. д-р Стефан Петков (ботаник), инж. Павел Петров (минен инженер), д-р Иван Буреш (директор на Царските научни институти), Ненко Радев (асистент в Естествено-историческия музей), университетските геолози Васил Арнаудов и Цоню Димитров. За първи председател на дружеството е избран проф. Петков.
След 9 септември 1944 г. се организират и първите пещерни бригади с подкрепата на БАН. Започва проучване на едни от най-красивите пещери в България в районите на Лакатник, Карлуково, Златна Панега и Враца. През 1949 г. Българското пещерно дружество преустановява своята дейност по решение на “народната власт”. Продължават научните изследвания в институти на БАН и в Софийския Университет.
Научете повече: Кратка история на спелеологията в България
Федерация
През 1958 г. пещерните клубове в страната са обединени в „Българска федерация по пещерно дело“ (БФПД). В днешно време обединител на българските пещерняци е „Българска федерация по спелеология“ (БФСп), която е официален представител и дългогодишен активен член на Европейската федерация по спелеология (FSE), Международния съюз по спелеология (UIS) и други международни спелео-организации, обединяващи пещерняците от съответните страни.

Петър Трантеев
Основите на модерната спелеология и организираното пещерно движение в България са поставени от Петър Иванов Трантеев – Хера, българският учен-спелеолог, който е в основата и на организираното пещерно движение в България.
Като административен ръководител на пещерното движение, Петър Трантеев решително се противопоставя на всички опити за превес на спортните тенденции и самоцелни спортни рекорди в пещерното дело. Той изисква всяка пещерна експедиция да има изработена, научна програма, която да бъде изпълнена.
Трантеев е ръководител и лектор на повечето курсове за педагогически кадри (младши инструктори и инструктори по пещерно дело) от първия курс за водачи и картировачи през 1959 г., до 1979 г. Към края на 1978 г. инструкторите по пещерно дело вече са 678, а завършилите курсовете за значката „Пещерняк-НРБ“, са около 4000. Пещерняците са обединени в 46 пещерни клуба и две пещерни групи.
Вижте още: Колкина дупка – най-дългата и най-дълбоката пещера в България (обновена)
Пещерното дело днес
Понастоящем пещерното движение у нас е най-бързо развиващото се на Балканския полуостров, а България има значима роля в сферата на пещерното спасяване.
Всяка година БФСп провежда национални курсове за обучения за млади пещерняци, техническо усъвършенстване на завършили пещерняци, обучение за картиране на пещери и пропасти, курсове за инструктори по спелеология и пещерни спасители.
Тази година от 14 до 16 март 2025 г. се проведе поредният 5-и Национален форум по спелеология „Явор Шопов“, организиран от БФСп. Домакин на тазгодишното му издание бе обновеният Национален пещерен дом „Петър Трантеев“ край с. Карлуково.
Вижте всичко от категория Спелеология!