18 март: Годишнина на организираното пещерно дело в България

На 18 март 1929 г. е учредено първото Българско пещерно дружество

0
 

Сподели

Shares
Пещера "Бачо Киро"
снимка: Фейсбук – Пещера “Бачо Киро” / “Bacho Kiro” cave

Пещерите имат особена привлекателна сила. Тези природни феномени до ден днешен крият „бели петна на планетата“. В много от тях или в отделни кътчета под земята все още не е стъпвал човешки крак. Пещерите са и последното убежище за онези романтици, които все още са в търсене на непокътнати, автентични и необезпокоявани от шум и суета места в природата.

Спелеологията е пристан за хората с изследователски дух. Тя е една от малкото дейности, при които все още са възможни открития.

Карстът е широко разпространен у нас – над 25% от територията на България е покрита с варовиков или карбонитен слой на земната повърхност. При преминаването на водата през такъв слой, се образуват пещери или пещерни образувания. У нас са описани над 6000 карстови пещери, като 15 от тях имат статут на „туристически“, а останалите се посещават и изследват само от обучени спелеолози.

Пещера "Венеца"
Пещера “Венеца” (снимка: Надя Стоянова, Фейсбук)

Организираното пещерно движение

Организираното пещерно движение в България възниква в първата третина на миналия век. На 18 март 1929 г. научни работници, учители, туристи и любители на пещерите учредяват първото Българско пещерно дружество. Поставено е началото на активно сътрудничество на дружеството с БТС и се основават първите пещерни клонове.

Сред учредителите са проф. д-р Стефан Петков (ботаник), инж. Павел Петров (минен инженер), д-р Иван Буреш (директор на Царските научни институти), Ненко Радев (асистент в Естествено-историческия музей), университетските геолози Васил Арнаудов и Цоню Димитров. За първи председател на дружеството е избран проф. Петков.

След 9 септември 1944 г. се организират и първите пещерни бригади с подкрепата на БАН. Започва проучване на едни от най-красивите пещери в България в районите на Лакатник, Карлуково, Златна Панега и Враца. През 1949 г. Българското пещерно дружество преустановява своята дейност по решение на “народната власт”. Продължават научните изследвания в институти на БАН и в Софийския Университет.

Научете повече: Кратка история на спелеологията в България

Федерация

През 1958 г. пещерните клубове в страната са обединени в „Българска федерация по пещерно дело“ (БФПД). В днешно време обединител на българските пещерняци е „Българска федерация по спелеология“ (БФСп), която е официален представител и дългогодишен активен член на Европейската федерация по спелеология (FSE), Международния съюз по спелеология (UIS) и други международни спелео-организации, обединяващи пещерняците от съответните страни.

Пещера "Зандана" / "Бисерна"
Пещера “Бисерна” (снимка: ТВ Шумен)

Петър Трантеев

Основите на модерната спелеология и организираното пещерно движение в България са поставени от Петър Иванов Трантеев – Хера, българският учен-спелеолог, който е в основата и на организираното пещерно движение в България.

Като административен ръководител на пещерното движение, Петър Трантеев решително се противопоставя на всички опити за превес на спортните тенденции и самоцелни спортни рекорди в пещерното дело. Той изисква всяка пещерна експедиция да има изработена, научна програма, която да бъде изпълнена.

Трантеев е ръководител и лектор на повечето курсове за педагогически кадри (младши инструктори и инструктори по пещерно дело) от първия курс за водачи и картировачи през 1959 г., до 1979 г. Към края на 1978 г. инструкторите по пещерно дело вече са 678, а завършилите курсовете за значката „Пещерняк-НРБ“, са около 4000. Пещерняците са обединени в 46 пещерни клуба и две пещерни групи.

Вижте още: Колкина дупка – най-дългата и най-дълбоката пещера в България (обновена)

Пещерното дело днес

Понастоящем пещерното движение у нас е най-бързо развиващото се на Балканския полуостров, а България има значима роля в сферата на пещерното спасяване.

Всяка година БФСп провежда национални курсове за обучения за млади пещерняци, техническо усъвършенстване на завършили пещерняци, обучение за картиране на пещери и пропасти, курсове за инструктори по спелеология и пещерни спасители.

Тази година от 14 до 16 март 2025 г. се проведе поредният 5-и Национален форум по спелеология „Явор Шопов“, организиран от БФСп. Домакин на тазгодишното му издание бе обновеният Национален пещерен дом „Петър Трантеев“ край с. Карлуково.

Вижте всичко от категория Спелеология!

Сподели

Shares

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведи твоят коментар!
Моля, въведи твоето име тук.