Лавините са едни от най-опасните природни бедствия в планините, способни да заличат цели селища за минути. Те се предизвикват от обилни снеговалежи, земетресения, резки температурни промени или човешка дейност.
През историята някои лавини, като бедствието в Уаскаран (1970) и „Белия петък“ (1916), са отнели хиляди животи. Днес те продължават да представляват сериозна опасност не само за жителите на планински райони, но и за туристи, алпинисти и скиори.
В този материал ще разгледаме най-смъртоносните лавини в света, техните причини и последици, както и мерките, които могат да помогнат за намаляване на риска.
1. Лавината в Уаскаран, Юнгай, Перу (1970) – 22 000 жертви
Още през 1872 г. град Юнгай в Перу е ударен от лавина, която почти унищожава населеното място. Бедствието от 1970 г. – катастрофалната лавина с отломки от връх Уаскаран – е от същата величина. Смята се, че лавината от 1970 г. започва от северния връх на Уаскаран, който е бил нестабилен още от 1962 г.
Трагичните събития от тази лавина се случват на 31 май 1970 г. – неделя, когато много хора се събират на пазара. Това неочаквано бедствие води до повече жертви, отколкото би се предполагало. Мощното земетресение в областта Анкаш разтърсва ледника и масите сняг, което води до ужасяваща лавина от отломки, която помита всичко по пътя си, включително напоени с вода маси, почва и фрагментирани скали. С огромна скорост тази кална маса разрушава Юнгай, Ранрахирка и още десет села, отнемайки приблизително 22 000 живота.
Докато калният поток се движи надолу, той натрупва огромни количества скали, повърхностни води и рохкава пръст, като изравнява целия град. След като навлиза в река Санта, лавината допълнително увеличава щетите, продължавайки движението си надолу по тясна долина на разстояние от 160 километра чак до Тихия океан. Земетресението и лавината заедно водят до огромни разрушения и загуба на над 70 000 живота. Това бедствие се смята за една от най-смъртоносните лавини или катастрофи, свързани с ледници, в световната история.
Вижте още: Легендата в телемарк ските Катрин Ригби е загинала в лавина
2. „Белият петък“ – лавината на връх Мармолада, Италия (1916) – 2 000 до 10 000 жертви
През 1916 г. лавина удря австро-унгарските казарми на връх Мармолада в Италия, отнемайки живота на 270 войници в близост до върха Гран Поз на планината Мармолада. Въпреки че бедствието се случва в сряда, заради разрушителния си характер, то остава в историята като „лавината на Белия петък“.
Като част от поредица от лавини, свързани с това бедствие, лавината на Белия петък е втората най-смъртоносна лавина в историята след тази в Уаскаран през 1970 г.
Първата лавина на 13 декември 1916 г. започва със 100 000 тона сняг, скали и лед, които се спускат от връх Мармолада право върху казармите на австрийските войници, убивайки 300 от тях. Това е само началото на поредица от други катастрофални лавини, предизвикани от силния снеговалеж през тази година.
Събитията се случват на италианския фронт по време на Първата световна война, като някои доклади твърдят, че воюващите страни са се опитвали умишлено да предизвикват лавини, за да затрупат противниковите войници.
Исторически изчисления сочат, че поне 2 000 войници и много цивилни загиват в този ден, но е трудно да се определи точният брой. По-нови данни, публикувани през 2016 г., предполагат, че около 2 000 австро-унгарски войници са загинали, а същият брой италиански войници също са загубили живота си. Най-добрата оценка на жертвите според различни източници е между 9 000 и 10 000 войници, загинали до края на зимата в резултат на лавините, породени от бедствието на Белия петък. Тъй като ледниците се оттеглят, понякога се откриват останки и вещи на войници.
3. Лавината в Уаскаран, Перу (1962) – 4 000 жертви
Връх Уаскаран, намиращ се в Андите, се издига на 6 768 метра надморска височина и е заобиколен от няколко перуански общности, чийто поминък е зависел от земеделието в долината на река Санта.
Докато много от нищо неподозиращите жители приключват работния си ден и се събират за вечеря на 10 януари 1962 г., внезапно масивната ледникова периферия на върха се откъсва и с гръмотевичен тътен се спуска надолу.
С тегло почти шест милиона тона и с размерите на два небостъргача, лавината предизвиква силен тътен, чут в околните села. Между звука от пропукването на леда и самото свличане има кратка пауза, която дава на някои хора време да потърсят убежище на по-високо място. Въпреки това, лавината набира скорост и преминава 15 километра само за седем минути, унищожавайки цели селища, преди жителите да успеят да избягат.
Лавината от 1962 г. погребва градовете Ранрахирка и Хуараскучо под 12 метра сняг, като продължава да убива хора, докато достига река Санта, предизвиквайки наводнение, след като блокира течението ѝ. Много тела остават затрупани под снега, чакащи да бъдат открити.
Със загубата на близо 4 000 души, унищожаването на ферми, добитък и реколта, както и наводнението в река Санта, лавината унищожава девет града и седем по-малки села.
Вижте още: „Академия за безопасност“- основи на познанието за лавини
4. Лавините в Афганистан (2015) – 310 жертви
Афганистан е страна, податлива на природни бедствия като лавини, земетресения, свлачища, обилни снеговалежи и наводнения. В периода 1980 – 2015 г. в страната са регистрирани поне 15 големи лавини, като вследствие на природни бедствия Афганистан се нарежда на второ място в света по брой жертви.
2015 г. е особено трагична поради поредица от смъртоносни лавини в поне четири североизточни провинции. Обилните снеговалежи, снежните бури и падналите дървета само влошават ситуацията. Около сто къщи са затрупани под снега, погребвайки хората вътре. Най-тежко засегната е провинция Паншир, която се намира на около 100 километра североизточно от столицата Кабул. По време на лавините през 2015 г. са засегнати поне 33 000 души, 72 са ранени, а 6 560 души губят домовете си.
Доклади съобщават, че най-малко 124 души загиват в североизточен Афганистан, като общият брой на жертвите от тези катастрофални събития достига приблизително 300. Спасителните операции са бавни поради лошото време – проливни дъждове, паднали дървета и снежни бури, които затрудняват достъпа до пострадалите райони.
В планинските вериги на Афганистан около 80% от годишните валежи падат като сняг. Засегнатият регион е на кръстопътя между планините Хиндукуш и Памир, където топографията и климатът несъмнено допринасят за бедствието. Характеристиките на региона включват склонове с голям наклон, 7000-метрови върхове, дълбоки проломи и стръмни долини, където големите снежни бури и лавини са обичайни.
5. „Зимата на терора“, Австрия, Швейцария, Италия (1950-51) – 265 жертви
„Зимата на терора“ е наименованието на страховития тримесечен период, през който множество лавини опустошават Алпите в Австрия, Швейцария и Италия.
Катастрофата започва след януарска снежна буря, продължила два дни и натрупала два допълнителни метра сняг върху вече двойно надвишеното за сезона количество. Тази необичайна снежна буря възниква в резултат на сливането на полярен студен фронт с топъл атлантически фронт.
След това следва каскада от 649 лавини, които се спускат по склоновете заради лошите метеорологични условия. За три дни са унищожени над 600 сгради, а 40 000 души остават блокирани под снега.
Най-тежко засегната е Австрия, където загиват 135 души и много села са разрушени. Швейцарият кантон Вале губи 900 сгради, 92 души и около 500 глави добитък. Град Андермат, разположен в Алпите, е ударен от шест лавини за един час, отнемайки живота на 13 души.
Общо лавините водят до огромни загуби – разрушаване на жилища, сгради, инфраструктура и загуба на 265 човешки живота.
Вижте още: Лавинни инциденти: Световната шампионка по сноуборд Жюли Помагалски загина в лавина
6. Лавините в Афганистан (2012) – 201 жертви
През февруари 2012 г. серия от лавини удря планинската провинция Бадахшан в североизточен Афганистан. Цели села са затрупани под снежни и ледени маси.
Лавините са предизвикани от обилни снеговалежи и необичайно топло време, което кара снега да се топи и да стане нестабилен. Спасителните операции са силно затруднени, тъй като засегнатите райони са достъпни само пеша или с хеликоптер.
Афганистанското правителство и международни хуманитарни организации осигуряват помощи и медицинско осигуряване на оцелелите, но трудният терен и суровите метеорологични условия затрудняват усилията им. Някои от телата са открити през следващата година, а други все още са в неизвестност
7. Лавината в долината Лахаул, Индия (1979) – 200 жертви
Смъртоносната лавина през 1979 г. се случва в началото на март (6 март 1979 г.) в долината Лахаул-Спити в щата Химачал Прадеш, Индия.
Поредица от силни снеговалежи в продължение на пет дни и множество снежни бури, водят до лавина. Красивата долина, населена от нищо неподозиращи хора, бива затрупана под шест метра сняг.
По време на лавината са погребани четири села, а животът на 200 души е отнет внезапно под огромните снежни маси.
Властите все още не са въвели ефективна система за ранно предупреждение в лавиноопасните райони на Лех, Лахаул и Кинаур, където има висок риск от нови катастрофи.
8. Лавините в Саланг, Афганистан (2010) – 172 жертви
Още едно трагично събитие за афганистанския народ настъпва през февруари 2010 г., когато внезапна снежна буря в планинската верига Хиндукуш предизвиква поредица от 36 лавини.
Общо наречени „лавините в Саланг“, те удрят южния район на тунела Саланг – ключова пътна връзка, разположена северно от Кабул.
Неочакваната снежна буря, придружена от проливен дъжд и силни ветрове, предизвиква хаос, докато тунелът и околните пътища са затрупани.
Първите 17 лавини затрупват тунела, блокирайки пътя и хващайки в капан хиляди пътуващи хора. Стотици автомобили са погребани под снега.
Спасителните операции са организирани от Афганистанската национална армия, НАТО и Международните сили за сигурност. Въпреки всички усилия, общият брой на загиналите достига 172 души.
Вижте още: Лавинни инциденти: Анализ на лавината в Бъндеришка гора
9. Лавините в Мицумата и Асахи, Япония (1918) – 158 и 154 жертви
Япония никога няма да забрави лавините от 1918 г., когато обилният снеговалеж достига зашеметяващата височина от 60 метра на някои места. Това не само предизвиква хаос по пътищата, нарушавайки трафика, но и води до невъобразими разрушения и човешки загуби.
Считана за една от най-смъртоносните лавини в историята на Япония, лавината удря малкия град Мицумата на 9 януари 1918 г., унищожавайки 34 домове, блокирайки пътища и отнемайки живота на 158 души.
Лавината е предизвикана от силен снеговалеж и районът остава изложен на риск от повторение на подобно бедствие.
На 20 януари същата година втора смъртоносна лавина удря село Асахи, отнемайки живота на 154 души.
И двете лавини са причинени от т.нар. „пухкав сняг“, който съдържа по-малко вода и следователно се движи с много по-висока скорост.
10. Лавината в Гаяри, Пакистан (2012) – 140 жертви
На 7 април 2012 г. мощна лавина изцяло унищожава пакистанска военна база в Гаяри, разположена в подножието на ледника Сиачен. Няма оцелели.
Тази военна база се намира близо до спорната зона на ледника Сиачен, където периодично избухват военни конфликти между Пакистан и Индия. Въпреки че ледникът е известен като „най-високото бойно поле в света“, суровият климат в района е убил повече войници, отколкото самите битки.
Лавината от 2012 г. е истински кошмар за спасителните екипи, които не успяват да проникнат през дебелия слой сняг и скали, покриващ военната база. В официално изявление пакистанското правителство публично обявява прекратяването на спасителните операции. Всички изчезнали са обявени за мъртви.
Вижте още: Какво трябва да знаем при избора на лавинна лопата и сонда?
11. Ледниковото свлачище Колка-Кармадон, Русия (2002) – 125 жертви
Кавказките планини представляват естествена граница между Русия на север и Грузия и Азербайджан на юг.
През 2002 г. връх Джимарай-Хох в Северна Осетия преживява свличане на земни маси, което води до една от най-тежките лавини в региона. Големи скални маси падат върху ледника Колка, като силата на удара разцепва ледника, предизвиквайки масивна лавина.
Скоро лавината затрупва няколко села и убива повече от 100 души. Ледникът Колка има дълга история на лавини, но след разпадането на Съветския съюз през 1991 г. мониторингът на лавините в този регион е изоставен.
12. Лавината в Кохистан, Пакистан (2010) – 102 жертви
Лавините са често срещано явление в планинските райони на Пакистан, а обилните снеговалежи през февруари 2010 г. значително увеличават този риск.
На 17 февруари голяма лавина затрупва стотици хора в отдалечено село в района Кохистан.
Още на следващия ден спасителни екипи и доброволци откриват телата на 38 жертви, но в следващите дни броят на загиналите продължава да расте. Общият брой жертви от бедствието достига 102 души.
Вижте още: Пълна торба със знания за лавините
13. Лавината в Уелингтън, Вашингтон, САЩ (1910) – 96 жертви
Една от най-смъртоносните лавини в историята на САЩ се случва в края на февруари 1910 г., когато силна снежна буря удря района на Уелингтън, щата Вашингтон.
По това време влакът „Спокейн Експрес“ пътува от Спокейн, Вашингтон, към Сиатъл. Снежната буря блокира жп линиите и прекъсва телеграфните връзки, оставяйки пътниците и екипажа без възможност да потърсят помощ.
Два дни по-късно, на 1 март, огромна лавина се спуска от близката планина Уинди, затрупвайки влака и убивайки 96 души.
Тъй като телеграфните линии са прекъснати, няма начин да бъде повикана помощ. Опасността от нови лавини остава висока, но въпреки това няколко местни жители се осмеляват да излязат и да започнат разкопки в снега, за да спасят оцелели. 23 души са извадени живи.
* * *
Въпреки че съвременните технологии и мониторингови системи могат да помогнат за предсказването на лавини, те остават непредсказуеми и смъртоносни.
Факторите, които най-често предизвикват лавини, включват стръмни склонове, обилни снеговалежи, бури, земетресения, снежните слоеве с различна структура, вятър, и дори човешка дейност, като обезлесяване и използване на експлозиви.
Макар природата да е непредсказуема, проучванията показват, че 90% от лавините са предизвикани от човешка намеса, което подчертава необходимостта от повишено внимание и отговорно поведение в планинските райони.