![Антарктика](https://www.360mag.bg/wp-content/uploads/2025/02/Antarctica-Deanna-Wong-Unsplash.webp)
Изследователи от Британската aнтарктическа служба (BAS) сa открили микропластмаса в снега близо до отдалечени полеви лагери в Антарктида. Това е първото доказателство за присъствието на такива малки пластмасови частици в толкова изолирани райони, съобщава MailOnline.
За първи път толкова малки парчета пластмаса – някои от които са с размери на човешка червена кръвна клетка, сa открити на толкова отдалечени места. Анализите предполагaт, че източникът е местен – от дрехи, въжета и флагове, използвани в лагерите.
За целите на проучването изследователите анализирали проби, събрани от три полеви лагерa в ледника Юниън и ледника Шанц – два отдалечени района край Южния полюс.
При предишни изследвания учените са събирали частици и влакна от пробите за анализ. Този път екипът на BAS използвал по-новa техника, която включва разтапяне на сняг през филтърна хартия и сканирането му с по-високa разделителна способност.
Вижте още: Учени откриха „пластмасови скали“ в отдалечено убежище на костенурки
Въпреки строгите екологични регулации, резултатите показват, че дори Антарктида не е защитена от замърсяване с микропластмаса. Пробите от ледниците Юниън и Шанц разкриват концентрации между 73 и 3099 частици на литър сняг, като 95% от тях са с размер под 50 микрометра.
По-усъвършенстваните методи за анализ разкриват 100 пъти повече микропластмаса в сравнение с предишни изследвания.
![Антарктика](https://www.360mag.bg/wp-content/uploads/2025/02/Antarctica-James-Eades-Unsplash-1.webp)
Идентифицирани са различни видове пластмаса, включително полиамид, полиетилен терефталат и синтетичен каучук. Въпреки че учените подозират местен произход, необходим е допълнителен анализ за потвърждение. Остава неясно как микропластмасата влияе върху околната среда – тя може да ускорява топенето на снега и да влияе върху въглеродния цикъл.
Антарктида е дом и на редица животни, включително пингвини, тюлени и риби – за много от тях вече е установено, че съдържат микропластмаса.
Изследователите подчертават необходимостта от по-стриктен мониторинг на замърсяването с пластмаса, за да се ограничи разпространението му. Те смятат, че Антарктида може да служи като индикатор за глобалните тенденции, а резултатите от проучването могат да подпомогнат политическите решения в рамките на Глобалния договор за пластмасите.
Вижте още за мисията: „Мисията Шакълтън“ застава зад кауза за опазването на Южния океан (петиция)