От архива: ПРАВИЛНИК за вътрешния ред на туристическите хижи от 1950 г.

Задавали ли сте си въпроса - какви са били порядките при посещение на хижа преди повече от 70 години? Прочетете - възможно ли е било мъже и жени да нощуват в едно помещение, позволено ли е било да се пие алкохол, и още...

0
 

Сподели

Shares

Какво е казвал Законът за ограничаване на пиянството по отношение посещението на хижи?
Позволено ли е било боричкането в стаите?
Спели ли са в една стая мъже и жени?

Оставяме ви да си отговорите на тези въпроси и ви пожелаваме приятно четене!

хижа Фонфон
Туристи край хижа Фонфон през 30-те години на 20 век (снимка: lostbulgaria.com)

ПРАВИЛНИК
за вътрешния ред на туристическите хижи, заслони и домове

І. ПРЕДНАЗНАЧЕНИЕ НА ТУРИСТИЧЕСКИТЕ ХИЖИ

Чл. 1. Туристическите хижи, заслони и домове са обществена собственост и тяхното предназначение е да дават подслон за почивка и нощуване на всички преходящи организирани и неорганизирани туристи и физкултурници. Те са отворени през всяко време на годината и денонощието и не може да се отказва подслон никому, освен: на нарушителите на настоящия правилник; на лица без редовни карти за самоличност; на лица, за които има решение, че не могат да нощуват в туристическите хижи и заслони, както и на лица в нетрезво състояние.

Туристическите хижи, заслони и домове се стопанисват от физкултурните организации — ВКФС (Върховен комитет за физическа култура и спорт) и неговите поделения, или ДСО (Доброволна спортна организация ) — чрез съответните туристически секции.

Вижте още: Историята на хижа „Плевен“

Хижа Плевен, история
Снимка от летописната книга на хижа „Плевен“ (снимка: Данаил Петков)

ІІ. ТАКСИ

Чл. 2. Туристите се ползуват от помещенията, инвентара, двора и района на хижите, заслоните и домовете, за което се издават хижни квитанции от специалните кочани, отпечатани от Републиканската секция по туризъм, както следва:
За нощуване:
На легло за организиран физкултурник 2.40 лв.
На легло за неорганизиран физкултурник 6.00 лв.
На нар за организиран физкултурник 1,20 лв.
На нар за неорганизиран физкултурник 2.40 лв.
За одеало 0.40 лв.
За денувка 0.40 лв.
През зимния сезон допълнителна такса за отопление 0.80 лв.

Забележка I. В първокласните хижи в помещения с две легла таксата за нощуване се увеличава съответно с 1.20 лв. Първокласните хижи се определят с наредба от Републиканската секция по туризъм.
Забележка II. Деца до 7-годишна възраст, които спят при родителите си, не се таксуват.
Забележка III. Не се таксуват: бригадири при излети на трудови дни в полза на хижата, заслона или дома; дежурните по хижа и от Планинско-спасителната служба, изпратените лица за ревизии и членовете на ВКФС срещу легитимиране и представяне на служебна карта.

Чл. 3. Хижните билети се издават от ВКФС, Републиканската секция по туризъм, и трябва да бъдат датирани. Те се пазят до сутринта на другия ден. Никой не може да заеме мястото за спане, преди да е платил определената такса, нито да заема легло, при заплатена такса за нар. Нарушителите се таксуват в троен размер.
Чл. 4. Такса за денувка плащат всички туристи, които отсядат в помещенията, двора или бюфета на хижата, заслона или дома. Такси за денувка не се събират от тези, които са нощували или нощуват; от бригадирите, посочени в забележка III на чл. 3 или ония, които само минават през двора или района на хижата или заслона.
Билет за денувка, издаден в една хижа, заслон или дом, важи за всички останали хижи през този ден.
Чл. 5. При нощуване в сгъстено положение, както и при настаняване в хижата извън спалните, се заплаща пълна такса, както за отделно легло или нар.

Вижте още: Преди 100 години: построяването на хижите на Витоша

Хижа "Фонфон"
Хижа „Фонфон“ (ДПП Витоша)

ІІІ. РЕД НА РАЗПИСАНИЯТА И НАСТАНЯВАНИЯТА

Чл. 6. В хижите, заслоните и домовете се водят задължително следните книги:

  • Книга за посетителите, която се попълва точно според установените графи и нарежданията на административните власти.
  • Ревизионна книга, в която извършващите ревизия лица вписват направените при нея констатации.
  • Освен това трябва да има и оплаквателна книга за вписване на похвали, оплаквания и препоръки.

Чл. 7. При отреждане на легла и места за нощуване в спалните, се дава предимство на деца, жени, възрастни туристи, заслужили туристи и организирани физкултурници. Разпределението и настаняването за спане става по възможност след пристигането на по-голяма част от туристите.
Чл. 8. Забранява се предварително запазване на места за нощуване, освен за организирани походи от Републиканската секция по туризъм, ски състезания и за членове на ВКФС.
Чл. 9. Забранява се нощуването на едно лице в една и съща хижа повече от 3 дни по ред, освен за произвеждане на курсове, на бригади с научно-изследователска цел, за ски състезания и с разрешение на Републиканската секция по туризъм.
Чл. 10. При записване за нощуване картите за самоличност и физкултурните карти се задържат до сутринта.
Чл. 11. Всички туристи са длъжни да спазват обществения морал и туристическата етика.
Чл. 12. Нощуването на жени и мъже става в отделни помещения.

Вижте още: Хижата на Витоша, която не можете да видите

IV. СТОЛОВА И КУХНЯ

Чл. 13. При ползуване инвентара на кухнята или столовата, всеки турист е длъжен да си обслужва сам, да пази чистота и ред и внимателно да си служи с инвентара. Причинените вреди се заплащат веднага в троен размер.
Чл. 14. Строго се забранява хвърляне на отпадъците по пода, в двора
и района на хижата. След хранене всеки е длъжен сам да почисти масата, да прибере отпадъците, да измие веднага приборите, с които си е служил и да ги постави на мястото им.
Чл. 15. Раниците и ските се поставят на определените за тях места.

Празник на хижа Люляк
Празник на хижа Люляк (снимка: личен архив на Едрьо Шидерски)

V. СПАЛНИ

Времето за спане се определя:
зиме (от 1 октомври до 30 април) — от 22 до 7 часа.
лете (от 1 май до 30 септември) — от 23 до 5 часа.

Чл. 16 През определеното време за спане, всеки е длъжен да пази абсолютна тишина в хижата. Забранява се говоренето на висока глас, хлопане на врати, тропане с обуща, или налъми из помещенията, както и викане, пеене, свирене и пр. в двора и района на хижата.
Чл. 17. В спалните помещения се забранява: нанасяне храна, готвене, хранене, пушене, боричкане и пр.
Чл. 18. В помещението на хижата, заслона или дома не се допуска въвеждане на животни.
Чл. 19. Всеки е длъжен преди да напусне хижата, да подреди леглото си, като изтърси чаршафа, изтупа и правилно сгъне одеалото.

VI. АЛКОХОЛ И ХАЗАРТНИ ИГРИ

Чл. 20. Абсолютно са забранени: продажбата и употребата на спиртни напитки в помещенията на хижите, заслоните и домовете и бюфетите при тях, както и в района им (съгласно закона за ограничаване на пиянството от 27. VI. 1947 г.). Нарушителите се наказват със затвор и глоба.
Забранени са също хазартните игри, под каквато и да е форма.

Хижа "Узана", 1940 г.
Хижа „Узана“, 1940 г. (Туристически архив)

VII. ДВОР И РАЙОН

Чл. 21. Палене на огън се разрешава само в определените за това места (народни огнища). След използуването им всеки излетник е длъжен да угаси огъня, да събере отпадъците от всякакъв вид и да ги хвърли в определените за това кошчета или ями.
Чл. 22. Забранява се замърсяването по какъвто и да е начин на вододайните зони и водите, предназначени за пиене в хижата, заслона или дома.

VIII. ДВИЖЕНИЕ И ПОМОЩ В ПЛАНИНАТА

Чл. 23. Всеки турист е длъжен да бди и предотвратява евентуалните възможности за предизвикване на пожар в гората или в хижата и в случай на избухване на такъв да вземе участие или да организира потушаването му.
Чл. 24. В хижата, заслона или дома трябва да има обзаведена аптека и упътване за даване първа помощ.
Чл. 25. Всеки турист е длъжен да оказва съдействие на Планинската спасителна служба, уредена от Българския червен кръст, или временно организираната по места спасителна служба при нещастен случай в планината.

ІХ. ДЕЖУРЕН ПО ХИЖА

Чл. 26. Всяка събота вечер, неделя, срещу празник и на самия праз-
ник в хижата, заслона или дома има дежурен, член на туристическата
секция, която стопанисва хижата, заслона или дома. През останалото
време ролята на дежурния се изпълнява от домакин-пазача. Дежурният
може да остави заместник под своя лична отговорност, също така да има помощници, които при нужда сам назначава.
Чл. 27. Дежурният следи изпълнение на поетите задължения за вътрешния ред, а също така за правилно изпълнение на наказания, съгласно чл. 33 от настоящия правилник.
Чл. 28. Всички посетители на хижата, заслона или дома са длъжни да се подчиняват на нареждането на дежурния и да спазват настоящия правилник.

Величка и Борис Павлови и децата им Ренета и Румян пред входа на старата хижа /заслон/ „Мальовица”
Величка и Борис Павлови и децата им Ренета и Румян пред входа на старата хижа /заслон/ „Мальовица”, която стопанисват (снимка: семеен архив)

Х. ДОМАКИН-ПАЗАЧИ

Чл. 29. Домакин-пазачът е длъжен да изпълнява службата си добросъвестно в кръга на дадените му нареждания от туристическата секция, стопанисваща хижата, дежурния по хижа и нарочния „Правилник за домакин-пазачите“. Да следи за точното изпълнение на правилника за вътрешния ред и при нарушение да вземе съответните мерки. Да бъде гостоприемен и се отнася вежливо с всички излетници, като им дава
напътствия в кръга на неговите служебни задължения.
Да държи на разположение постоянно неподсладен топъл чай, който да дава безплатно на туристите.
Чл. 30. При буря, мъгла и привечер след мрак, когато обикновено пристигат излетниците, пазачът дава сигнал с камбанен звън, светлина, или по друг начин за ориентиране на заблудилите се туристи и организира дежурна спасителна команда от пребиваващите туристи в хижата за оказване необходимата помощ.
Чл. 31. Саморазправата с домакин-пазача е забранена.
Чл. 32 Забранено е на посетителите да дават, а домакин-пазачът да взема срещу услуги възнаграждения за себе си.

ХІ. НАКАЗАНИЯ

Чл. 33. На нарушителите на Правилника за вътрешния ред се налагат следните наказания:
а) Предупреждение;
б) Глоба от 2 до 20 лева;
в) Принудително напускане на хижата;
г) Представяне имената им на съответната физкултурна организация за наказание.
д) Представяне на административните власти за наказание.

XII. РЕВИЗИИ

Чл. 34. Членовете на Върховният комитет за физическа култура и спорт при Министерския съвет и на Републиканската секция по туризъм имат право да правят ревизии по всички хижи, заслони и домове в страната.
Чл. 35. Членовете на окръжните, околийските и градските комитети за физическа култура и спорт и съответните туристически секции към тях правят ревизии по хижите, заслоните и домовете в обсега на техните райони.
Чл. 36. Членовете на туристическите секции при ЦСПС и ДСО могат да правят ревизии на хижи, заслони и домове, стопанисвани от ДСО.
Чл. 37. За всяка ревизия трябва да има решение на съответната организация; горното се установява писмено. Това не се отнася само до членовете на ВКФС и Републиканската секция по туризъм, които имат право на ревизия, без да е необходимо предварително решение за тях..

XIII. ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 38. Настоящият правилник за вътрешния ред е задължителен за всички туристически хижи, заслони и домове в страната, стопанисвани от околийските и градските комитети за физкултура и спорт, профсъюзите и ДСО.
Чл. 39. Настоящият правилник е одобрен от ВКФС при Министерския съвет с протокол № 7 от 12. IX. 1950 година. Влиза в сила от 1 октомври с. г. и е задължителен за всички туристически хижи, заслони и домове в страната, независимо от кого се стопанисват.

Смятате ли, че има полезни неща, които трябва да се приложат и към днешна дата? Може да направите сравнение с настоящата ситуация, като се запознаете с актуалния Правилник, публикуван на сайта на БТС.

Вижте и статиите от рубриката ни: „Построяването на българските хижи“

Сподели

Shares

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведи твоят коментар!
Моля, въведи твоето име тук.