На 9 октомври 2024 г. Дауа Янцум изкачва връх Шиша Пангма в Тибет с височина 8027 м и така става първата жена от Непал, която е изкачила всички 14 осемхилядника.
Дауа Янцум е израснала с трима братя и две сестри в малко планинско селце в долината Ролвалинг. Започва да се катери професионално през 2009 г. Първия си осемхилядник, връх Еверест, изкачва през 2012 г., когато е на 21 години. Две години по-късно и К2.
Заедно с нея 14-те осемхилядника изкачва и един от нейните братя. Така те стават първата в света двойка брат и сестра, направили 14х8000.
Първата жена азиатка с международен сертификат за планински водач
През 2017 г. Дауа Янцум става първата жена в Азия, която получава международен сертификат за планински водач от International Federation of Mountain Guides Association, и оттогава редовно работи като планински водач, включително на Еверест.
Изкачването на К2 прави съвместно с Мая Шерпа и Пасанг Лхаму Шерпа Акита – те са първите жени от Непал, които изкачват втория по височина връх на Земята.
От 2020 г. Дауа Янцум провежда курсове по катерене за млади непалски жени в региона Кхумбу. Самата тя живее в Боулдър, САЩ, от години и работи за експедиционния оператор Alpine Ascents International.
34-годишната непалка откроява едно от изкачванията на осемхилядниците – това на Анапурна 1, който изкачва без използване на кислород през 2021 г. „След успеха си на този връх, реших да изкача всички 14 върха.“ – споделя тя.
Вижте още: Първата жена от Непал, която изкачва Еверест
14х8000 преди и сега
Дауа Янцум прави паралел за времето, когато тя е правила повечето си изкачвания на осемхилядници и сега:
„Ситуацията беше много различна от днес. Експедициите бяха по-дълги и имаше по-малко катерачи на осемхилядниците, особено на пакистанските върхове. По това време само няколко катерачи, предимно професионалисти, се опитваха да изкачат 14-те върха.
Днес сред кандидатите виждаме много клиенти на търговски експедиции, както и хора, които разполагат с много пари и следователно не се нуждаят от спонсори. Те летят до базовия лагер с хеликоптер и се връщат обратно, за да спестят време.
Чудесно е за икономиката на Непал, че сега изкачих всички 14 върха. Но дори и аз не мисля, че можем да достигнем нивото на алпинисти като Герлинде Калтенбрунер и Едурне Пасабан, когато те изкачваха 14-те осемхилядника.
Честно казано, видях някои алпинисти сред тези, които са завършили 14-те върха, които не владеят ледено катерене или други стилове на катерене. Те просто следват фиксираните въжета. Започват да катерят една година и завършват 14-те върха на следващата.“
Вижте още: Рекорд 14х8000: Кристин Харила и Тенджен Шeрпа изкачиха всички осемхилядници за 92 дни
Подкрепа за непалските жени
Дауа Шерпа от години се бори за това други непалски жени да навлязат в доминираната от мъже област на алпинизма. Какво все още липсва?
По думите ѝ за непалските жени е по-трудно, отколкото за западните жени, защото начинът, по който започват, е различен. „Насърчавам непалските жени да станат независими и да печелят пари като планински водачи. Все още тук липсва популяризиране на жените планински водачи и бизнесдами“.
Какви са следващите ѝ цели
Дауа смята да продължи да работи като планински водач. „За мен 14-те върха не са важни като рекорд, но ще ми помогнат да привличам клиенти като водач. Нямам нова цел в момента. Просто се наслаждавам на времето си далеч от осемхилядниците.“
Вижте още: 28 х Еверест: Ками Рита Шерпа подобри собствения си рекорд в рамките на седмица
Рекорди на жени от Азия
Друга непалка, Лхакпа Шерпа, е жената с най-много изкачвания в света на първенеца на планетата Еверест. Последното ѝ, десето, изкачване е през 2018 г.
През 2010 г. корейката О Юн Сун става първата жена, изкачила всички 14 осемхлядници в света.
През 2023 г. китайката Донг Хонг Хуанг става първата жена, изкачила всички главни върхове на осемхилядниците. (по данни на climbingguidebg.com)
Вижте още: На Еверест и Лхотце вече само с лична WC торбичка