Отколешните стремления на хората да се понесат във въздуха като птиците, са давали различни резултати. В Европа, между 14 и 16 век, се появяват хора, експериментиращи със скокове от високо с импровизирани парашути. Първият успешен бейсджъм скок е направен през 1781 г. във френския град Монпелие.
Две години по-късно, отново във Франция, се случва друго събитие, което някои определят като рожден ден на авиацията. На 21 ноември 1783 г. Франсоа Пилатр дьо Розие и Франсоа Лоран, маркиз д’Арланд (François Pilatre de Rozier и François Laurent, marquis d’ Arlandes), прелитат приблизително 9 км над Париж, осъществявайки първия пилотиран полет с балон с горещ въздух с екипаж от двама души. Техният балон е изработен от плат от двамата братя Жак-Етиен и Жозеф-Мишел Монголфие – изобретатели на първия в света успешен балон с горещ въздух.
Братя Монголфие ръководят проспериращ бизнес с хартия в Южна Франция, благодарение на който финансират интереса си към научни експерименти.
През 1782 г. братята Монголфие откриват, че димът от горим материал, изгорен под лека хартиена или платнена торба, ще накара торбата да се издигне във въздуха. Сега знаем, че всъщност горещият въздух кара торбата да се издига, но тяхната грешка не пречи на изследванията и изобретенията им.
Вижте още: Как двама пилоти летяха 64 последователни дни, без да кацнат
Първите „пътници“, които летят на 19 септември 1783 г., са овца, патица и петел!
Животните са били използвани за тестване на ефектите от полета на голяма надморска височина върху тялото, преди да бъде изпратен пилотиран балон. Овцата, наречена Montauciel („изкачваща се до небето“), е избрана, тъй като се смятало, че има близка до човешката физиология. Патицата е избрана, защото и сама лети на голяма надморска височина, а петелът е третата контрола, която не може да лети.
Балонът, боядисан в лазурносиньо и украсен със златни лилии, се вдигна от двора на двореца Версай в присъствието на крал Луи XVI. Животните остават в балона осем минути и се приземяват безопасно на 3 км от мястото.
На 15 октомври Жан-Франсоа Пилатр дьо Розие прави тестов полет със завързан балон Montgolfier, издигайки се за кратко във въздуха, преди да се върне на земята.
Първият свободен полет с балон с горещ въздух се случва пред голяма, нетърпелива тълпа в Париж на 21 ноември. Пилатр и д’Арланд (Pilátre и d’Arlandes) се издигат в небето от кралския Cháteau La Muette в Bois de Boulogne и прелитат приблизително 9 км.
Човечеството най-накрая беше реализирало мечтата си да лети.
Братята Монголфие са отличени от Френската академия на науките за техните постижения.
Първият им модел на въздушен балон, изпълнен с горещ въздух („монголфиер“), се появява почти едновременно с балона, изпълнен с водород, изобретен от техния сънародник, физикът Жак Александър Сезар Шарл. Неговото постижение води до значителен напредък във въздухоплаването. Така балоните, изпълнени с топъл въздух, получават наименованието „монголфиери“, а тези с водород – „шарлиери“. Първият шарлиер се издига над Париж на 27 август 1783 г.
Балонисти по целия свят празнуват Деня на Монголфие всяка година на 21 ноември. Повече от 200 години по-късно летенето с балон с горещ въздух все още е завладяващо и спиращо дъха изживяване.