На 16 юли 2007 г., по време на тренировка преди световното първенство в Австралия, Ева Вишниерска попада в епицентъра на страховита буря. Мощно възходящо течение я издига до 9946 метра. По време на този принудителен полет, за известен период тя губи съзнание, което, според мнението на лекарите, ѝ е помогнало да оживее при температура от минус 50 градуса по Целзий, защото е забавило обмяната на веществата в нейния организъм. Тя се приземява на 60 км от мястото на старта. За съжаление друг парапланерист – китаецът Хе Жонгпин, става жертва на тази буря…
Ева Вишниерска е германската шампионка по парапланеризъм. Във въпросния юлски ден през 2007 г. тя и 200 други парапланеристи стоят на планината Бора в Нов Южен Уелс, Австралия. Те са на път да излетят като част от тренировките си за Световното първенство по парапланеризъм следващата седмица.
Летейки, тя е изненадана от гръмотевична буря и е засмукана от купесто-дъждовен облак до надморска височина от 10 000 м. Докато GPS-ът и тракерът за проследяване тиктака, проследявайки напредъка ѝ, два гръмотевични облака се появяват пред нея, единият по-голям от другия. Тя и съотборниците ѝ са излетели приблизително час след много други пилоти и са преминали далеч отвъд облаците.
За няколко мига времето се променя рязко. По-малкият облак внезапно е погълнат от по-големия, сливайки се в огромен купесто-дъждовен облак, надвиснал над равнините.
Вижте още: Парапланеристът Тома Стоичков отлетя завинаги след инцидента на Мусала
Вътре в купесто-дъждовния облак Ева Вишниерска е привързана към парапланера си и почва да излита нагоре като ракета. Бурята я издига със скорост 20 метра в секунда и тя е напълно безсилна да излезе от аеродинамичния тунел.
Докато Ева продължава да бъде поглъщана от бурята, в гневния ѝ мрачен плащ, става смразяващо студено. Тя набира височина с невероятна скорост и започва да трепери неудържимо. Не може да направи нищо, за да спре планера да се издига.
Парапланеристката изпада в безсъзнание от липса на кислород. До този момент системата от бури я е отвела чак до върха на купесто-дъждовния облак и там тя се носи в небето, увиснала на колана си.
Тялото ѝ замръзва при падащите минусови температури. Всяка изминала минута увеличава шанса Ева Вишнерска да умре там, на границата на стратосферата.
Като по чудо Вишниерска постепенно идва в съзнание, оглежда се наоколо и забеляза, че все още е уловена в примките на гръмотевичната буря.
Някак си успява бавно да протегне отпуснатите си ръце и да хване ръкохватките и спирачките на планера си. Въпреки че е вцепенена от студ и едва може да мисли, камо ли да управлява планера, тя маневрира точно толкова, колкото да стабилизира курса му и в крайна сметка да се върне на безопасно място.
Ева оцелява при температури от -50ºC и краен недостиг на кислород, на височина, по-висока от връх Еверест.
Остава жива, въпреки дългия период от време в безсъзнание, лишаване от кислород, светкавици, излагане на екстремен студ и свирепи ветрове.
Ева Вишниерска започва да се занимава с парапланеризъм в Полша през 2000 г. Тя е състезателен пилот и член на германския национален отбор по парапланеризъм от 2004 г. След нейния сериозен инцидент през 2007 г., тя става все по-отдадена на по-голямата безопасност в състезателния парапланеризъм. На 5 декември 2007 г. прелита разстояние от 300,4 км в Южна Африка, поставяйки нов германски рекорд (преди това е 219 км). Тя решава да кацне безопасно, за да избегне навлизането в подветрена посока, въпреки че все още има достатъчно височина, за да се плъзне през последните 4 км до нов световен рекорд (по това време 302,9 км).
През юли 2008 г. Ева Вишниерска стана европейска шампионка. И в това състезание тя остана вярна на решението си да не поема никакви повишени рискове и да лети само при безопасни условия.
На световното първенство във Вале де Браво (Мексико) през януари 2009 г. Вишниерска решава да прекрати състезанието рано. Условията са изключително тежки и в крайна сметка отнемат живота на пилота Щефан Шмокер от швейцарския отбор, при тежък инцидент. Оттогава тя се оттегля от състезания и решава да предаде знанията и богатия си опит чрез новосъздаденото си летателно училище и своята академия за личностно развитие – Вишниерска е терапевт по алтернативна психотерапия, мотивационен треньор и терапевт по хипноза.
Доскоро Ева Вишниерска и американският пилот на изтребител Уилям Хенри Ранкин бяха единствените хора, за които се знаеше, че са оцелели, преминавайки през купесто-дъждовен облак. През октомври 2024 г. към тях добави и случаят на Бен Луис.
През 2010 г. излиза документалният филм за Ева „Чудо в бурята“ (Miracle in The Storm).
Летене близо до бури
Случаят на Ева не е единственият, но е най-известният.
Наскоро ви разказахме за канадския парапланерист Бен Луис, който е бил засмукан от буреносен облак, докато летял с парапланер в Бир, в индийските Хималаи. Той е един от малкото, които са оцелели.
В Бир руският пилот Алексей Ашуров изчезва по време на парапланеризъм през 2009 г. Тялото му е открито девет месеца по-късно.
А през 2002 г. британският пилот Джоел Китчън изчезва безследно, докато лети в планините около Бир.