В малката сграда на музея в град Стари Смоковец, в подножието на планината Високи Татри в Словакия, на стената са облегнати няколко дървени рамки. Приличат малко на тобогани (често използвано средство за теглене на малки товари или хора върху снега от коренните народи в северните части на Северна Америка), само че имат презрамки, а няколко от тях са толкова високи, че стигат до тавана. Някои от рамките имат прикачени раници.
Това са носещите рамки, които носачите на Татрите, известни на местните като horský šerpa (планински шерпи) или horský nosi (планински носачи), използват, за да пренасят тежки товари до планинските хижи. Въпреки че планинските носачи се наричат също шерпи на местно ниво, те не са свързани с етническата група на шерпите от тибетски произход в Хималаите и Непал. Дървени рамки можете да видите в Музея на шерпите, но такива като тези все още се използват за пренасяне на провизии нагоре и надолу по стръмните планински пътеки.
Веригата Високи Татри минава по границата на Северна Словакия и Полша. През лятото посетителите се наслаждават на живописни гори, искрящи езера и широки долини, любувайки се на флората и фауната, докато изследват стотици километри пешеходни пътеки между планинските хижи. През зимата скалистите хребети и назъбените планински върхове, които се извисяват до 2500 м, придобиват мистериозен вид, покрити със сняг и лед и се открояват рязко над гората.
Вижте още:Науката зад свръхчовешките способности на шерпите
Последните шерпи в Европа се изкачват по стръмни и опасни пътеки през върхове до хижи на надморска височина до 2250 м, носейки ски и котки в сняг и лед и използвайки вериги на места, за да теглят себе си и тежките си товари нагоре по отвесни склонове. Специалната рамка за носене, тежаща до 8 кг, е прикрепена към гърба им и закрепена с големи и здрави презрамки. По този начин те осигуряват храна, напитки, дърва за огрев и всякакви други материали, необходими на хижата, като гориво, газови бутилки и спално бельо. Товарите често тежат повече от 100 кг, а шерпите работят при всякакви метеорологични условия, от горещо лято до студени и бурни зими, когато температурите могат да паднат до -20 C и планините са сковани от сняг и лед.
75-годишният Питър Петрас, разказва, че върши тази работа заради любовта си към планината, а не за пари. „Да си носач не е работа, а начин на живот“, каза той. „За истинския шерп парите са на второ място. Първото е да си в планината.“
Всяка хижа в Татрите има пазач и до осем шерпи, които се редуват на работа и остават в хижите. Задачите варират от почистване и поддръжка на хижата до приготвяне на храна, организиране на гориво и отопление или почистване на снега от околностите на хижата. Понякога носачите помагат на туристите с указания по пътеката. През летния сезон в планината могат да работят до 60 шерпи, през зимата остават половината. Някои са на пълен работен ден, други са студенти или имат друг бизнес.
Петрас за първи път се вдъхновява да стане шерп на 10-годишна възраст, когато вижда по-големите си братя Йожо и Иван да вършат тази работа.
“Йожо беше един от най-силните – веднъж той пренесе пещ, тежаща 137 кг, до хижа Zbojnička на 1960 м надморска височина в долината Велка Студена долина.”
Петрас става носач, когато завършва училище, но по-късно заминава за военна служба и след това да учи, като в крайна сметка получава докторска степен по философия в университета в Братислава.
Любовта му към Татрите обаче го връща обратно в планината. Започва да работи като учител сутрин и като носач следобед. Това бил идеалният баланс.
„Когато училищният ми час свършваше, можех да забравя за преподаването и да очаквам с нетърпение да бъда сам сред природата. Почивах психически, а в училище си почивах физически“, казва той.
Когато се пенсионира, продължава да бъде шерп. Възстановява и стопанисва Райнерова хижа – най-старата в планината, построена през 1863 г. за подслон на посетителите при лошо време.
Хижа Райнерова няма настаняване, но туристите често спират в малката каменна сграда за освежаване и за да видят колекцията на Петрас от старо оборудване за катерене и ски. През зимата обича да прави снежни скулптури. Той все още носи товари от 60 или 70 кг до хижата, която е на 1301 м, пет или шест пъти седмично. По пътя надолу той взема боклука. Хижата е само на 20 минути пеша от кабинковия лифт, така че маршрутът не е дълъг за пренасяне на товари.
Когато туризмът започва в Татрите, в средата на 19-ти век, хората плащат на носачи да носят храна или напитки за групата. След това, когато се разработват туристически пътеки и започва строителство на хижи, носачите пренесят строителните материали за строителството и по-късно доставките на храна, напитки и гориво за гостите. Подобно било и на други места в Европа, например в Алпите, но когато там били построени кабинкови лифтове, а след това и пътища, носачите вече не били необходими и този вид работата изчезва. В Татрите този тип застрояване е сведено до минимум, тъй като това е природозащитен район и биосферен резерват, така че носачите все още трябва да носят товарите до хижите. Петрас казва, че шерпите винаги ще идват с провизии, дори и времето да е лошо. „Шерпът знае, че хижата разчита на него, така че все пак трябва да донесе товара.“
Вижте още:Среща с шерпите
„Това е много опасна работа“, добавя той. Преди двадесет години шерп беше убит от лавина. „Двама носачи умряха заради лошото време; един човек замръзна. Изглежда романтично, защото го обичаме, но може да бъде много опасно. Трябва да преживееш много неща – да си сам, да ти е студено, да те е страх. Могат да ви застигнат гръмотевични бури. Можете да замръзнете.“
В книгата си „Пътека по пътеката“ Петрас пише за необходимите умения: шерпите се нуждаят от „добра физическа форма, фокусирана главно върху издръжливост, сила на волята, устойчивост, баланс, опит в планината, способност за реалистична оценка на собствените сили и способности, преданост, смирение и вяра“.