Има места, на които човек се чувства малък. Усеща по един безусловен начин, че е несъизмерим с творенията на природата. На такива места съзнанието се изпълва със смирение, а душата с покой.
Едно от тях е природният феномен Караджов камък. Скално образувание, което респектира обикновения човек с размери, страховити отвесни скали и с мистиката, в която е обгърнато.
Връх Караджов камък е разположен в най-югоизточната част на рида Градище в Западни Родопи, на 1448 м надморска височина. Представлява високо скално плато, с отвесни скали, извисяващи се над 100 метра. Самото плато заема площ от 4550 m². По цялата скална маса има десетки ями с естествен произход, като една част от тях са след това са дооформяни от човешка ръка.
Достъп до Караджов камък
Когато сте в подножието на Караджов камък, пред вас ще видите да се извисяват двете отвесни скали, но вниманието ви със сигурност ще бъде привлечен от грамадния камък, заклещен между тях и ще се запитате как все още не се е изтърколил от там.
Единственият подход към платото е от югозапад през скален процеп с височина 18 метра, наречен Боаза. Поради силния отвес на скалите, не всички се престрашават да се изкачат. Ако все пак се чувстваше добре подготвени физически и не изпитвате страх от височини, може да се качите по двете дървени стълби, като се държите за поставения метален парапет и въже.
Вижте: Природните феномени на България: Каменните гъби
Имайте предвид, че на места стълбата прекъсва и придвижването става по самата скала. Краят на стълбата е на около метър преди върха и последният участък трябва да преодолеете със собствени сили. Издълбаните там стъпала са доста изгладени от природните сили и това увеличава трудността на изкачването. Целият маршрут нагоре по скалите, до самия Караджов камък, е крайно неподходящ за деца.
Ако успеете да стигнете върха обаче, пред вас ще се разкрие удивителна гледка – като мек зелен килим навсякъде наоколо се разстилат омайните гори на Родопите. Горе на върха времето сякаш спира. Ще се убедите сами.
Историята за Караджов камък
От археологическа гледна точка, Караджов камък вече е сравнително добре проучен. Първите археологически проучвания са направени през 2004 г. са проведени от екипа на д-р Иван Христов. Няколко сондажа са заложени в ниските части, между изпъкналите над околния терен скали.
Установено е, че в издълбаните в скалите улеи и ями, ритуално е било положено огромно количество керамични предмети. Те са датирани във втората фаза на Ранножелязната епоха (7-6 в. пр. Хр.). Предполага се, че когато някой тракиец е загинел, близките му са издълбавали ниши и дупки в скалите, които пълнели с дарове, принасяли на боговете.
Вижте: Природните феномени на България: Каменната сватба
Целият обект е датиран в още един период – късен: 3-4 в. сл. Хр., като това датиране е направено въз основа на открит нумизматичен материал.
Караджов камък е изключително добре запазен, тъй като достъпът до него е пешеходен. Според някои археолози близостта на му до Белинташ, Кръстова гора, Турската куля и светилищата до Ин кая и Къз кая, и на връх Хайдут кая не е случайна. Те считат, че районът би могъл да се разглежда като голям комплекс от светилища и култови места, като значимостта се е променяла в различните времеви периоди.
Народните предания
Няколко народни предания са свързани с Караджов камък. Според едно от тях, Караджа войвода, от асеновградското село Яврово, пазел населението от нашествията на турците и редовния башибозук. След зверското убийство на местна девойка, Караджа войвода нападнал и избил 25 турци, като оставил само един, който да каже на валията в Пловдив, че българите от Станимашко няма да търпят повече издевателства. Валията се разгневил и изпратил войска, която обградила войводата и той бил убит на едноименния скален феномен.
Вижте: Природните феномени на България: Смолянските езера
Друго легенда разказва, че преди да умре Караджа войвода заровил някъде в околността голямо съкровище. Местните обаче го смятат за прокълнато и смятат, че дори жълтица от него ще донесе нещастие за новия си собственик. Т
Според трето предание, тук има намеса от НЛО и огромният гранитен камък, заклещен между вертикалните зъбери, е спуснат тях, като част инфраструктурата на космическата площадка, част от която е платото Белинташ, намиращо се в съседство.
Как да стигнете до Караджов камък
Първо трябва да стигнете до Асеновград, а след това имате два варианта: от Кръстова гора или от село Мостово. И при двата след това имате пешеходни преходи.
При първия вариант трябва да изминете 45 км, за да стигнете Кръстова гора. След това ще имате 4 км широк черен път със 120 м денивелация, който освен, че е лесен, и през по-голямат си част е сенчест.
Във втория случай с автомобил ще имате 20 км до с. Мостово. След това обаче маршрутът навърта сериозна денивелация от 700 м, като по синята маркировка ще преодолеете 6 км, а по жълтата – 10.
Вижте: Природните феномени на България: Божия мост
За региона
Районът на Караджов камък е защитена територия. Тук намират местообитание редки видове животни, като скален орел, сокол скитник, като черен щъркел, алпийски бързолет, дива коза, дива котка и други.
Забележителностите, които може да посетите в района, са: Кръстова гора, Белинташ, Чудните мостове.