Кой ли не е правил планове да се отправи на път към далечни земи – да преброди планински пътеки, да отправи взор към необятните ширини на океана или да се изкачи на върха на древна пирамида или вулкан. И докато едни се приспиват вечер с мечтите по далечни пътешествия, други смело ги осъществяват.
Да се пътешества не е толкова сложно, колкото изглежда, и за да помогнем на всички, които все още размишляват, заедно със SPORT DEPOT даваме думата на едно младо момиче, което обаче вече е натрупало завиден опит в пътуванията, за които заедно със съпруга си споделят в блога lillagreen.com, а в LillaGreen в YouTube представят и видео разказите от пътешествията си. Ето какво ни сподели тя:
Здравейте, казвам се Цвете и заедно със съпруга ми Петер сме пристрастени пътешественици и дигитални номади. На 30.12.2019 г. напуснахме Европа, тръгнахме на околосветско пътешествие и светът стана наш дом. Оттогава пътуваме постоянно, живеем на различни места и имаме възможността да се запознаем с най-различни хора, култури и природни чудеса.
Днес ще се фокусирам върху подготовката на самата екипировка, чанти и раници, без които пътешествието не би било възможно. През 2021 и 2022 обиколихме главно държави от Югоизточна и Източна Азия, както и в Южна Европа, което направи избора на екипировка сравнително лесен, тъй като ни бяха необходими главно неща за високи температури.
2022 година беше доста различна, защото пътувахме из планински дестинации с изключително променлив климат и температури, които варираха от 0°С при изкачването на Вулкан Котопакси в Еквадор, до 45° в джунглата на Тикал в Гватемала.
Подготовката за екипировка преди тази фаза на нашето околосветско пътешествие, беше доста сериозна и изключително важна, за да можем да посетим всички от желаните дестинации в Централна и Южна Америка, както и Югоизточна и Южна Азия.
През март 2022 година, излетяхме от Виена към Гватемала, където изкачвахме активни вулкани и правихме трекинги из джунглата на маите. След това се отправихме към Мексико, където се гмуркахме в тюркоазените води на Бакалар. После излетяхме към Перу – тук направихме един невероятно интензивен роудтрип с кола под наем за около 40 дни.
Пътуването в Перу беше много изтощително и претенциозно от гледна точка на климатични условия. Не само разликите в надморските височини, но и постоянните смени на температурите бяха изключително трудни за телата ни. Там, а след това и в Еквадор, ни бяха нужни всички части от нашата екипировка, както за зима, така и за лято. В Перу посетихме всички региони на пустиня, джунгла, планини и градове – може би това беше и най-трудната държава за избиране на подходяща екипировка.
Следващата държава бе Еквадор – тук изживяхме най-ниските температури при изкачването на вулкан Котопакси (5897m) на 0°С с виелица и сняг! Еквадор беше специален, защото успяхме да обиколим няколко от островите Галапагос, които бяха голяма мечта и на двама ни.
После обиколихме и Колумбия – тук температурите започнаха да стават по-стабилни и може би това беше и най-лесната държава, от гледна точна на климат (подходяща екипировка) и терен в Южна Америка.
След това в Индонезия прекарахме 3 прекрасни месеца. Посетихме за кратко Малайзия, пътувахме 2 месеца из остров Шри Ланка, както и 2 седмици из Гоа в Индия.
Завършихме обиколката отново в Азия (започнахме пътуването от Виетнам) и тук изборът на екипировка е значително по-лесен от избора на екипировка в Южна Америка, благодарение на постоянните високи температури и висока влажност на въздуха.
Вижте: Разказа на Цвете и Петер за техните вълнуващи пътешествия
Екипировката
Като свръх интензивно пътуващи, знаем, че може би най-важният елемент по време на едно пътуване са основните чанти и раници. Често ни питат, какъв вид пътуващи сме – бакпакъри или по-скоро не. Отговорът не е лесен, защото както ние, така и основните ни чанти са хибриди!
Не е тайна, че обичаме комфорта и функционалността във всеки един аспект от нашето ежедневие. Изборът на основна чанта, като част от нашата пълна екипировка, бе може би един от най-трудните. Спряхме се на възможно най-добрият вариант, който е и перфектният микс от раница и чанта на колелца.
Моят основен багаж тежи между 14 кг и 17 кг, на Петер между 17 кг и 19 кг и от опит знаем, че в повечето случаи теренът позволява използването на чанта с колелца. Но понякога се намираме в по-диви терени (кал, пясък, камъни и т.н.), за които раницата е най-подходящият вариант за основен багаж. Именно затова се спряхме на чантите-хибрид от Osprey, които осигуряват комфорта на куфар и в същото време лекотата на раница, защото съчетават най-доброто от двата свята – удобството на куфар с гъвкавостта на раница. Според нас Osprey предлага най-добрите раници на колела, които са най-подходящи за нашия стил на пътуване! Моят модел е Osprey Fairview 60l, на Петер е Osprey Sojourn 80l и дори след 3 години на всякакви климатични и теренни трудности, са все още в изрядно състояние!
Още три ежедневни раници ни съпътстват, където и да отидем – моята любима раница на Fjallraven KÅNKEN No. 2, която е нашата раница за всеки ден. Втората ежедневна раница е тази на Петер – Osprey Transporter Roll, която е изработена от водоустойчив 400D найлон и е подходяща за всякакви климатични условия (в нея носим нашата техника като камери, дрон, т.н.). И последната ежедневна раница е малка, сгъваема и изключително лека раница на Osprey, която използваме главно за пазаруване и кратки разходки.
Самото опаковане на багажа е също от голямо значение, защото, ако човек се научи да опакова правилно, ще си спести много от обема на всичко, което се намира в основните чанти. За опаковането на различните елементи от нашия багаж, използваме Packing Cubes, които помагат обемът на багажа да бъде значително редуциран, а пък и по такъв начин всичко е доста добре подредено и организирано, защото всичко си има определено място. Благодарение именно на Packing Cubes, опаковаме за 10 минути целия багаж!
За самата екипировка мога да напиша цял роман, въпреки че имаме много малко материални неща, които обикалят с нас света. При едно кратко пътуване, обикновено посещаваш една климатична зона, което прави изборът на екипировка елементарен. В нашият случай ни се налага да имаме екипировка, както за летни, така и за зимни условия. В багажа ни ще намерите дрехи, подходящи за температури между 0°С и 45°С, като главно гледаме да пътуваме из страни и региони, в които температурите са над 20°, защото зимната екипировка не е преобладаващата в нашия багаж.
Може би, най-важното от екипировката за всяко пътуване са подходящите обувки за различни терени. Тъй като сме често по планините, сме се спрели и двамата на най-лекия и удобен вариант на планински обувки за нас – Adidas Terrex с GORE-TEX мембрана, която позволява планински преходи при мокри или сухи условия. Ежедневните ни обувки са също от Adidas Run – леки, дишащи и комфортни, подходящи най-вече за градски условия. Допълнителни видове обувки са джапанки, сандали и аква обувки за плуване.
За моментите, в които пътуваме из дестинации с по-ниски температури (вятър, дъжд и дори сняг), изборът на якета е изключително важен. Ние винаги залагаме на „layering system“ – използване на различни пластове. Най-горният пласт (Hardshell), според нас, трябва да е с най-високо качество. И двамата сме се спрели на якета с 3-слойна, водоустойчива, ветроустойчива и дишаща система. Якето на Петер е от HELLY HANSEN (модел ODIN), изработено с Helly Tech® PROFESSIONAL, което прави материята водоустойчива, ветроустойчива и дишаща.
Под първия слой, който e hardshel и двамата носим softshell. Тези якета е добре да са изработени от мека материя с дишаща технология, която да задържа телесната топлина за комфорт. Този слой е изключително важен, когато температурите са ниски, защото първият слой от hardshell не топли, а служи главно за спиране на дъжд и вятър. На Петер softshell-a е от JACK WOLFSKIN (модел EAGLE PEAK), моят е от Columbia (модел Powder Lite).
В зависимост от температурите, под Softshell-якето идват следващите слоеве от полар и термо бельо, като нашите любими такива са от марката The North Face.
За път предпочитаме панталони с ципове при коленете (Zipp-Off trousers), които позволяват крачолите да се свалят при топло време. Нашите са на марките The North Face и Fjallraven.
Тропическите дестинации с температури над 25°С са много по-лесни и приятни от гледна точка на екипировка, тъй като най-важните критерии за подобни дрехи е те да са от изключително леки и дишащи материали, които да съхнат бързо след пране. Повечето от нашите тениски, къси панталони и потници са от марката Adidas.
За плажните дестинации имаме най-различни видове бански, както и Longsleeves (горнище с дълъг ръкав) и клинове за плуване, които са подходящи за шнорхел и гмуркане – любими наши брандове са Roxy и Quicksilver. Друг важен артикул за плажните дестинации са нашите микрофибърни кърпи на BRILLE, които са леки и много бързо съхнещи!
Със сигурност сте забелязали, без значение дали става въпрос за раници, дрехи или обувки, за нас е важно всичко да е от високо качество, функционално, леко и с малък обем!
Качеството в нашия случай стои винаги пред количеството, защото имаме малко, но всичко, което притежаваме, го използваме дълготрайно и през цялото време в нашето в ежедневие. По време на път няма нищо по-лошо от това да не можеш да разчиташ на екипировката си…, а и не е вярно, че винаги можеш да си купиш всичко на път!
За да сме напълно честни, малко са дестинациите, които предлагат леснодостъпна екипировка на нормални цени и затова съветваме всички пътуващи да наблегнат при подготовката на избор и набавяне на подходяща екипировка преди самото пътуване, за да не изгубят скъпоценното си време в търсене на продукти, вместо в разучаване на новата дестинация!
Цвете и Петер може да следите в техните канали:
Blog: lillagreen.com
Facebook: https://www.facebook.com/lillagreen.at
Instagram: https://www.instagram.com/lillagreen
YouTube: https://www.youtube.com/lillagreen
beautiful pictures. great post