От своето тромаво раждане през 1818 г., велосипедът претърпява сериозна еволюция, за да достигне през 1890 г. до конструкцията, която и днес познаваме. Оттогава насам дизайнерските решения се надпреварват в посока по-добра аеродинамика, комфорт и не за пренебрегване – красив външен вид. Представяме ви няколко от емблематичните дизайни, създадени през последното столетие.
Spacelander (Великобритания, 1946 г.)
Наричан „велосипед на космическата ера“, Spacelander е вдъхновен от автомобилния дизайн, доминиращ по това време. Търговски неуспешен, но ценен за колекционерите. От него са произведени само 522 бройки.
MFA “Lambretta” (Франция, 1960)
Приличащ на моторен скутер за пораснали, Lambretta е идеалният вариант за разпалване на детското въображение и увереност.
Вижте: Alfredo Wooden Bicycles: ръчно изработените дървени велосипеди, които трябва да имаме
Raleigh Tourist, Ladies (Обединеното кралство, 1970)
Симпатичен велосипед от хромирана стомана, идеален за семейни излети, изглежда измамно лек, но е здрав и стабилен на пътя .
Carnielli Graziella Leopard Tipo Cross (Италия, 1976)
Известен днес като „чопър“, този велосипед може да осигури на колоездачите сериозно каране, въпреки малкото си тегло.
Вижте: Годишнина от създаването на колелото
Sironval Sportplex (Франция, 1939)
Издължени велосипеди като този са били на мода през 30-те години на миналия век и продължават да са популярни сред колекционерите.
Umberto Dei Giubileo (Италия, 1996)
Един красив ръчно изработен велосипед, пуснат на пазара, за да отпразнува стогодишнината на Умберто Деи.
Pacific Cycles iF Mode (Тайван, 2009 г.)
Футуристично изглеждащият велосипед е идеален за градско придвижване. С него може да ходите и пеша, докато сте го сгънали като много компактен пакет.
Вижте: Как да научите детето си да кара колело: 9 съвета за родители
Short-Bike 3R (Германия, 1996)
Нестандартният червен велосипед определено се отклонява от нормата със смелия си дизайн. Има удобна, ергономична широка седалка и нестандартен начин на завиване.
Smith & Co. Long John (Дания, 1983)
Чепатият представител на двуколесните елиминира необходимостта от допълнително оборудване, когато става дума за превоз на тежки товари с велосипед. Неговата товароносимост е 140 килограма.
Вижте: Еволюцията на колелото
Messenger Bike (Италия, 1978)
Дизайнът на този велосипед от 70-те години на миналия век сега е считан за основоположник на съвременните велосипедисти.
BMW Super-Tech (Германия, 1997 г.)
Алуминиевият планински велосипед с елементи от лакирана стомана заема някои стилистични характеристики от автомобилите и мотоциклетите, с които е известна неговата компания майка.
Lotus Sport (Великобритания, 1994)
Корпусът на този велосипед включва невероятно лека карбонова композитна рамка, което обуславя неговата революционна скорост.
Вижте: С два велосипеда и половина: приключения между океан и изригващи вулкани
Cinelli Laser (Италия, 1985)
Laser демонстрира фина изработка, свързана с усъвършенстването на аеродинамиката на велосипеда. Това буквално е произведение на изкуството, което може да се кара.
SØlling Pedersen (Дания, 1978)
Датският изобретател Микаел Педерсен изобретява този велосипед, използвайки еклектична комбинация от механизми, най-вече гъвкаво седло, чието окачване е посредством покрита с пластмаса стоманена корда.
Bianchi C-4 Project (Италия, 1988)
Модерният дизайн на този велосипед е резултат от труда на инженери и дизайнери, преследващи оптималната аеродинамична форма.
Вижте: Да скочиш от хеликоптер с колело
Schauff Wall Street, (Германия, 1993 г.)
Уникалната и динамична конструкция на Schauff Wall Street му носи наградата за дизайн Rote Punkt през 1992 г.
Eddy Merckx Corsa Extra (Белгия, 1990)
Специално издание елегантност от звездата на състезателните писти Еди Меркс.