ЧЕРНО МОРЕ В ЦИФРИ
Площ: 425 000 кв.км.
Средна дълбочина: 1253 м.
Максимална дълбочина: 2212 м. (за сравнение височината на Черни връх е 2290 м)
Обем: ~537 хил. км³ вода
Най-голяма дължина: между градовете Бургас и Кобулети – 1167 км
Най-голяма ширина: между Березанския лиман и нос Гиресун – 624 км
Най-тясна част: между нос Сарич (полуостров Крим) и нос Керемне (полуостров Синоп) – 263 км.
КОЛКО СОЛЕНО
В сравнение със Средиземно море и световния океан, водата в Черно море е доста по-слабо солена – 1.73% срещу 3.6%. Причината е обилният приток на речни води – в Черно море се вливат три големи реки – Дон, Дунав и Днепър.
ДОКЪДЕТО СТИГА ПОГЛЕДЪТ
Прозрачността на водата в открито море достига 30 метра. Но ако се гмуркате близо до брега, няма да видите много надалеч – там видимостта е около 1-2 метра.
В ЦВЯТ ЗЕЛЕН
Цветът на водата в открито море е зеленикаво-син, а край бреговете, поради наличието на наноси, най-често е зелен.
КОЛКО ГРАДУСА
През летните месеци водата по крайбрежието се затопля до 24-28 градуса. През зимата не е нетипично морето да замръзне, особено на Север, където се вливат основните речни притоци.
НЕПРОМЕНЛИВО
Малките размери на Черно море определят незначителната разлика в нивото на водата по време на прилив и отлив – от 3 до 8 сантиметра разлика. Ветровете при буря предизвикват малко по-големи колебания в морското равнище – между 10 и 20 см.
ОТ СЕВЕР НА ЮГ
Основното морско течение е в посока обратна на часовниковата стрелка – по българското крайбрежие то е от север на юг.
НАМЕРИ МИ ОСТРОВ
Сравнително малко са островите в Черно море, като най-големият от тях – Джарългач, Украйна, е с площ от 62 кв.км. От българска страна можем да се похвалим с цели 5 острова – Змийски остров, Света Анастасия, Свети Иван, Свети Кирик и Свети Петър.
С МИРИС НА… РАЗВАЛЕНИ ЯЙЦА
Специфично за Черно море е наличието на сероводород в концентрация 11-14 мл/л на дълбочина 120-150 м до дъното. Това е причината под тази граница да не съществуват живи същества, с изключение на някои анаеробни бактерии. На дълбочина между 100 и 200 метра водите на Черно море почти не се смесват, поради което в 90% от водата няма кислород, тоест липсва и живот. Една от причините е слабата връзка на Черно море със Световния океан – Босфорът и Дарданелите са тесни провлаци с малка дълбочина, което не позволява пълен обмен на черноморските води. Поради липсата на кислород във водата и голямата концентрация на сероводород, потъналите обекти и предмети се предпазват от гниене и се запазват в много по-голяма степен.
ЧЕРНО ЕЗЕРО
Смята се, че когато е свършил последния ледников период преди около 12 000 години, Черно море е било езеро, но с покачването на температурите и на морското равнище, солената вода от Средиземно море е започнала да прелива през Босфора. По този начин Черно море се е захранило едновременно със солена и със сладка вода, което е довело до формиране на двата слоя – горен, богат на кислород и с ниско съдържание на сол, и долен, солен слой без кислород.
МОРСКИ ЖИВОТ
1966 вида животни са установени в Черно море, сред тях 180 вида риба и 3 вида делфини. До края на ХХ век в Черно море живее и застрашеният тюлен монах, а има данни и за появата на китове в края на по-миналия век. Скелет от ивичест кит и до днес се пази в музея в Грузия – историята разказва, че китът се е появил край тамошните брегове, след което е бил убит от местните, преди да се разбере какво точно представлява.
ПРОБЛЕМЪТ С БОКЛУЦИТЕ
Около 70% от отпадъците, които се изливат в Черно море, идват от шестте страни, които граничат с него, а останалите 30% идват чрез Дунав. Като добавим към това липсата на големи течения и недостатъчната циркулация на водата, проблемът със замърсяването на водата е повече от значителен.
РЕКА ПОД ВОДАТА
В Черно море съществува подводна река – придънно течение, носещо силно солена вода от Мраморно море. Реката тече по канал с дълбочина около 35 м, ширина около 1 км и дължина около 60 км. Ако беше на сушата, тази река би била шеста по пълноводност в света. Открита е от учени от Университета в Лийдс, Великобритания, през 2010 година, и е първата придънна река, чието съществуване е потвърдено.
ЕДНО ОТ ЧЕТИРИ
Черно море е едно от четирите морета, носещи имена на цветове – останалите са Червено, Бяло и Жълто море.
НАЙ-ДЪЛГА ИВИЦА
Украйна печели класацията с крайбрежие от 2782 км, следвана от Турция с 1329 км и Русия с 800 км. България може да се похвали с 378 км излаз на море.
ГРОБИЩЕ ЗА КОРАБИ
Множество са потъналите кораби, до които можеш да се гмурнеш в български води, достъпни дори за любители водолази. Сред една от последните находки на професионалистите са над 40 напълно запазени древни кораби от Османската и Византийската империя – открити на дълбочина от 150 метра, и много добре запазени, поради липсата на кислород, включително дървените и въжените части.
КЪДЕ ЗА ГМУРКАНЕ
Созопол е едно от местата, където може да гмурнеш до множество потънали кораби, по-голямата част от тях са потънали през 20 век. Освен останките на кораби, край Созопол може да разгледаш и подводната каменна гора – намира се в близост до остров Свети Иван, и преди милиони години е била на повърхността. Днес вкаменените дървета са на около 20 метра дълбочина, а около тях има и други интересни обекти като амфори, котви и керамика.
Между Варна и Калиакра също има множество подводни обекти, включително кораби и подводници, леснодостъпни и за водолази-любители, както и интересни подводни пещери.
ПОТОПЕНИ ОБЕКТИ
Подводен параклис и потопен самолет са две от забележителностите под вода, до които се достига лесно. Храмът “Свети Никола” е в местността “Крокодила” край Приморско, и се намира на 10 метра под водата, като предлага едно по-необичайно място да кажеш “Да” на сватбения си ден, или да запалиш свещичка за здраве (използват се специални химически свещички). Край Варна пък е потопен бившият правителствен самолет Ту-154, на който се е возил Тодор Живков до 1989 г. Самолетът, който днес е изкуствен подводен риф, се намира на 23 метра дълбочина, в близост до “Св. св. Константин и Елена”. Между Созопол и остров Цв, Иван пък, специално за водолазите, е потопен някогашният рибарски кораб „Пионер“
ЧЕРНО МОРЕ НА ВСИЧКИ ЕЗИЦИ
На всички езици преведено името му буквално е Черно море. Изключение прави единствено Гърция, където се нарича Eúxeinos Póntos – в превод Гостоприемно море.