Връщаме се почти век назад, когато на 9-и януари 1925 г. е осъществено първото зимно изкачване на първенеца на Пирин – Вихрен.
Достигането до 2914-метровия връх е дело на четирима юноши планинари – Тодор Атанасов, Димитър Стойнов, Васил Байнов и Никола Божинов.
Едно от най-големите постижения за времето си
Постижението на четиримата младежи е считано за едно от най-големите за времето си. Причина за това е, че през 20-те години на 20 в. зимните преходи са били непозната дейност за българските туристи и те са подхождали с уважение и страх към планината през белия сезон.
Интересен факт е, че в този период именно юношите са били сред най-големите ентусиасти, които се стремят към постижения в планината.
Това се случва благодарение на създаденото в Русе през 1910 г. Юношеско туристическо дружество (по-късно Юношески туристически съюз). Основната му цел е била именно да запознава младежите с планината и ползите от прекараното време сред нея.
ВИЖТЕ ОЩЕ: Хората, които поставиха началото на българския алпинизъм
Знаете ли, че…?
До 1942 г. връх Вихрен носи името Елтепе, което означава „Връх на бурите“.
А за един от приключенските маршрути, който води до него, ви разказахме в: Магия и адреналин в Пирин: Джамджиев ръб.
Последвайте 360° и в Инстаграм, за да не изпускате нищо важно от света на приключенията и аутдор спортовете! ⠀
Елтепе, което означава “Връх на бурите” – „yel“ от турски или разговорно звучащо „el“ не е буря, а вятър! По-скоро е правилн ода се каже „връх на ветровете“
Много точно казано в певод,подобно,в името на още един родопски връх Ветрен(Коджаеле)